За няколко години конфигурацията на силите в Близкия Изток се измени до неузнаваемост: САЩ загубиха предишната тежест, а Русия стремително укрепва позициите си, считат коментаторите на американското издание Foreign Policy Илан Голденберг и Джулия Смит.
Недалновидната политика на Вашингтон все по-често заставя бившите съюзници на САЩ да търсят подкрепа в Москва. Например през 2014 г. египетския президент Абдел Фатах ас-Сиси се обърна към Кремъл с молба да купи въоръжение. При това до тогава основен оръжеен доставчик за египетската армия беше Америка. Според авторите на публикацията, причина за подобна смяна на ориентирите станала подкрепата на Белия дом за ислямистите.
 
Журналистите обръщат внимание на позитивните промени в руско-израелските отношения. За последните две години премиерът Нетаняху три пъти посещава с визити Москва, което свидетелства за нарастването на интереса на Израел в укрепване на връзките с Русия.
 
Голденберг и Смит отбелязват положителната динамика в диалога между Москва и Анкара. Сближаването между страните, според тях, е свързано с тяхното дълбоко недоволство от подхода на Вашингтон по сирийската криза.
 
Рубеж за събитията в региона станала успешната военна операция на Русия в Сирия. Регионалната стратегия на Москва се простира далеч извън пределите на Сирия, считат журналистите.
 
Според Голденберг и Смит, усилването на позициите на Русия в региона в значителна степен е свързано с „тромавостта” на администрацията на Барак Обама – „бавната бюрократична система” се оказала неспособна своевременно да реагира на многобройните предизвикателства на регионалната сигурност, обобщават авторите на публикацията. „Арабската пролет” и стремителната експанзия на ИД, гражданските войни в Сирия, Либия и Йемен станали „шок” за Вашингтон.
 
Превод и редакция: БЛИЦ