Ваксината срещу COVID-19, разработена от германската биотехнологична фирма BioNTech и американския фармацевтичен гигант Pfizer, показа потенциал и беше установено, че се понася добре при изпитанията върху хора в ранния стадий на тестове, съобщиха в сряда от двете компании.

Това е четвъртата експериментална ваксина за коронавирус, която показва обещаващ потенциал при ранния стадий на тестване върху хора, заедно с проектите на други компании като Moderna, CanSino Biologics и Inovio Pharmaceuticals.

От BioNTech съобщиха, че тестването на две дози от нейната ваксина BNT162b1 върху 24 здрави доброволци показва, че след 28 дни те са развили по-високи нива на антитела срещу COVID-19, отколкото обикновено се наблюдават при заразени с коронавируса хора.

Оттам допълват, че по-високата от двете дози - и двете прилагани чрез две инжекции в рамките на три седмици една от друга - е последвана от кратко повишаване на температурата при трима от четирима участници след втората инжекция.

Трета доза, тествана в по-висока концентрация в отделна група, обаче не е била повторен поради болки при инжектирането.

"Тези първи резултати от изпитанията показват, че ваксината води до имунна активност и предизвиква силен имунен отговор“, каза съоснователят на BioNTech и главен изпълнителен директор Угур Сахин.

Той също така посочи, че се подготвят по-големи изпитания, които да покажат дали досегашните резултати означават реална защита срещу истинска инфекция.

Изпитванията в ранен стадий на ваксини върху хора са предназначени да измерят определени антитела и други имунни маркери в кръвта като индикатор за готовността на организма да се бори с инфекцията, което след това обаче изисква допълнително валидиране.

BioNTech и Pfizer се очаква да изберат най-обещаващата от четири експериментални ваксини за по-мащабно изпитание, включващо до 30 000 здрави участници, което вероятно ще започне в Съединените щати и Европа в края на юли, ако получи регулаторна зелена светлина.

Все още обаче резултатите от тестването на ранен етап на трите други потенциални ваксини на BioNTech все още не са публикувани.