В социалната мрежа Facebook беше споделен видеоклип, на който може да се види как македонските полицаи жестоко бият мъж насред улицата.
 

В описанието на видеото се посочва, че битият е член на ромската етническа общност.

Гражданите незабавно в социалните мрежи поискаха  от МВР да разследва случая и да санкционира извършителите, пише tocka.com.mk.
След вирусното разпространение на видеото в социалните мрежи, Хелзинкският комитет за правата на човека също реагира:

„Хелзинкският комитет за правата на човека категорично осъжда това поведение на полицейските служители и ще подаде жалба до специализирания отдел за преследване на престъпления, извършени от лица с полицейски правомощия към Основната прокуратура за преследване на организираната престъпност и корупцията.



С жалбата ще поискаме да се разследват всички обстоятелства, да се получат доказателства и да се започне съдебна процедура за установяване на наказателна отговорност. Освен това от отдел „Вътрешен контрол“ в МВР ще поискаме най-строгата дисциплинарна отговорност за участващите полицаи и започване на наказателно производство.

По този повод изразяваме голяма загриженост относно честотата на полицейска жестокост срещу ромската общност. Инцидентът в Битоля се случва само три месеца след полицейската жестокост срещу бездомни роми, живеещи под железопътната гара в Скопие. Всеки ден ромите в страната се сблъскват със системна дискриминация в почти всички социални сфери, с непрекъснати затруднения при упражняването на правата си във всички области и всичко това се отразява в отношението на полицията към тези хора.

Полицията трябва да санкционира брутални членове на техните редици и да гарантира, че гражданите се чувстват защитени от полицейски служители. Такова отношение към уязвими групи граждани, които в продължение на много години в миналото са били жертви на полицейско насилие, изтезания и унизително отношение, няма да възстанови доверието в полицията. „Напротив, това поведение допълнително допринася за това гражданите да се чувстват застрашени и сплашени“, каза Хелзинкският комитет за правата на човека.

Превод: БЛИЦ