Американските медии и политици не се гнусят и от най-съмнителните източници на „новини”, като се опитват да подкрепят с „доказателства” поредната антируска теория за заговора, пише Глен Гринвалд в The Intercept.
В САЩ функционира доста печеливша индустрия по създаване на конспиративна за връзките на Тръмп с Русия. Разбира се, за нито една не се сочат доказателства, се казва в статията.
 
Параноята е обхванала не само обикновените граждани, но и ключови фигури от Демократическата партия. С най-голяма популярност сред демократите се ползва „новоизпечената икона на либералната журналистика” Луиза Менш, която „толкова пъти се изложи публично, че описанието би било прекалено дълго”.
 
„Тя реши да излее своята невменяемост със съчиняване на заговори за Тръмп и Русия и по такъв начин привлече на своя страна огромен брой демократи, убеждавайки всички, че всички нейни критици са кремълски шпиони” – пише Гринвалд. Според него, Менш пише в Twitter толкова безумно, че изобщо не трябва да му се отдава никакво значение. При това анти-Тръмповските издания се позовават на нея като на сигурен източник на информация.
 
Подобен източник на „новини” е и сайтът Palmer Report. Сред най-известните „фейкове” на Палмер е „новината”, че публикуваните в Wikileaks писма на Джон Подеста са подправени.
 
Тези, които пишат за Русия абсолютна лъжа, включително и водещи медии, получават безкрайни изгоди, отбелязва Гринвалд. Когато излезе истината, тя не се тиражира в социалните мрежи, а самият „фейк” не вреди на репутацията на изданието – на всяка фалшификация се намира оправдание.
 
„С помощта на тези теории за заговора се прослави цял табун „нови звезди на журналистиката” и колкото по-безумни са тези звезди, толкова повече са последователите им” – обобщава Гринвалд.
 
Превод и редакция: БЛИЦ