През 2008 година, когато в Република Македония управлява премиерът Никола Груевски, властите в Скопие се съгласяват страната да промени името си на - Република Северна Македония и по този начин да се сложи край на спора за името. Това става ясно от официален документ на американското посолство в Скопие, което бе публикувано от "Уикилийкс". 

Секретният документ, който е озаглавен: "Какво трябва да направят македонците, за да решат спора за името", носи датата от 29 юли 2008 година. 

Секретният доклад е подписан лично от тогавашния американски посланик в Република Македония Джулиън Милованович. 

В първата част от доклада става ясно, че Милованович е стигнал до тези заключения след разговори с тогавашния президент Бранко Цървенковски и министър-председателят Никола Груевски. 


Секретният доклад е подписан лично от тогавашния американски посланик в Македония Джулиън Милованович 


"Американското посолство в Скопие счита, че македонското правителство има готовност, с цел отваряне на пътя за членство в НАТО и ЕС, да приеме името Република Северна Македония и то да се използва във всички международни организации", пише дипломатът №1 на Вашингтон през юли 2008 година. 

Милованович пояснява, че трябва да се използва терминът македонски за езика, но това трябва да стане чрез допълнително споразумение или някакъв анекс за вътрешно ползване в ООН, който би трябвало да бъде одобрен и от гръцката страна, съобщава "Катимерини". 

БГНЕС припомня пък, че на 17 юни гръцкият министър на външните работи Никос Кодзияс и македонският му колега Никола Димитров подписаха договора за новото име на Македония в присъствието на премиерите на двете държави Алексис Ципрас и Зоран Заев на брега на Преспанското езеро. 


Ципрас и Заев подписват договора за името в Преспа


Властите в Скопие приеха промяна на името срещу вдигане на гръцката блокада за членство в ЕС и НАТО. Република Македония вече получи покана за членство в Северноатлантическия пакт и дата за започване на предприсъединителни преговори за членство в ЕС. 

На 30 септември в Македония ще се проведе референдум за този Договор. Партията на Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ е сред противниците на този Договор. На 10 септември се очаква и официалната позиция на партията за предстоящия референдум. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!