Понастоящем има най-малко три демонстратора на самолети от новото поколение Next-Generation Air Dominance (NGAD), но не е известно дали всички те са под формата на летящи авиационни образци.

В случая става дума за съвместен проект на ВВС на САЩ и американските авиостроители за създаване на незабележим пилотиран тактически изтребител шесто поколение. Това съобщава американското издание The Drive, като дава подробности за случващото се.

Според изданието, надпреварата за бъдещия основен договор с ВВС на САЩ вече е сведена до двама генерални изпълнители или групи от изпълнители. Съществуването на трима демонстратора на NGAD показва, че трима основни изпълнители или групи са участвали в един момент и че този брой оттогава е намален на двама.

Вероятните кандидати са били Boeing, Lockheed Martin и Northrop Grumman - като утвърдени представители на "тежката категория" по отношение на американските производители на бойни самолети, те трябва винаги да са в центъра на конкуренцията.

Окончателното решение за това, което сега се смята за съревнование, в което победителят получава всичко, се очаква през 2024 г. Досега обаче военновъздушните сили не са публикували никакви подробности за главните изпълнители, участващи в NGAD, или възможни споразумения за сътрудничество, при които различни компании могат да работят заедно по своите предложения.

За разлика от съревнования за изтребители, NGAD остава засекретен, въпреки че част от информацията изтича.

Изтребителят NGAD ще трябва да замени F-22. Но NGAD не е само пилотиран самолет, а по-широка инициатива, която включва също разработването на модерни дронове с висока степен на автономност, нови реактивни двигатели, оръжия, сензори, системи за радиоелектронна борба, мрежови екосистеми, способности за управление на битка и много други. И не само за ВВС, но и за ВМС на САЩ.

Бойният самолет NGAD ще бъде много високотехнологичен, с голям обсег и полезен товар, което ще бъде особено приложимо при бъдещи конфликти в Азиатско-тихоокеанския регион.

Ще струва няколкостотин милиона долара за екземпляр. Всеки от тези самолети се очаква да бъде оборудван с множество екзотични функции и подсистеми, включително това да бъде невидим, усъвършенствана електроника и други способности за "спектрална" война.

Компаниите, които изгубят в конкурса, също няма да останат извън паричните потоци и поръчките. Победителят ще получи основния договор за изтребителите, а губещите ще започнат да произвеждат не евтините дронове Collaborative Combat Aircraft (CCA) и всякакво оборудване, компоненти, оръжия и други свързани продукти.

Освен това ВВС на САЩ ще поръча от губещите стотици или дори хиляди дронове от различни други типове за поддръжка на NGAD и за по-широки авиационни способности. Съществува и възможност единият или и двамата губещи кандидати дори да участват в производството на избрания боен самолет.

"Военновъздушните сили искат да въведат изтребителите NGAD в експлоатация в началото на следващото десетилетие. Дори и с един или повече летящи демонстратори, това е изключително стегнат график, като се има предвид, че договорът за етапа на EMD не е планиран до следващата година. Военновъздушните сили също така настояват програмата да избегне "злоупотребата със служебно положение", която според тях е повлияла негативно на F-35", уточняват в публикацията.

Друг фактор в NGAD е връзката между тази програма на ВВС на САЩ и отделна аналогична програма на ВМС на САЩ - разработването на шесто поколение пилотиран боен реактивен самолет, известен като F/A-XX.

Военноморските сили имат много ясни изисквания и инвестират много в собствена програма.

"Въпреки че знаем, че има поне известно припокриване между двете програми, не знаем колко или до каква степен успехът на един изпълнител в програмата на ВВС може да повлияе на избора на ВМС в неговата собствена версия.

- Въпреки това, фактът, че ВМС ще избере свой собствен пилотиран самолет NGAD, означава, че дори тези които загубят търга на ВВС, могат да спечелят търга на ВМС и те вероятно ще бъдат в по-добра позиция, ако създадат демонстрационен образец", се казва в материала.

Анализаторите на изданието предполагат, че програмата NGAD на ВВС на САЩ набира скорост и въпреки че са малко надеждните данни, има ожесточена конкуренция, чиято награда ще бъде производството на усъвършенстван тактически боен самолет. Той ще служи в продължение на много десетилетия и ще се превърне в централен елемент на цялата американска програма NGAD.


 

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук