Има много начини да запалиш цигара - от свещ до лупа, поставена под определен ъгъл. Но едва ли са много хората, които са го правили по по-безумен начин от физика Тед Тайлър. Той запалва цигарата си с... ядрена експлозия.

Оказва се, че идеята за "ядрена запалка“ не е рядкост, но Тейлър е първият, на когото му хрумва идеята. Поне така твърди Ричърд Милър в книгата си "Под облака: Десетилетия на ядрено тестване".

Тед Тайлър решава да запали цигарата си по време на  серия от тестове, проведени от армията на САЩ в Невада. Годината е 1952 година, Корейската война е в разгара си, а Хари Труман обмисля да пусне още една бомба след тази в Хирошима.

Властите дали кодово име на тестовете – George (Джордж), тъй като били седми подред, а седмата буква в азбуката била G.

Ден преди поредния тест Тайлър намерил резервно параболично (във формата на чаша) огледало.

Според книгата на Милър, физикът знаел точно къде да го сложи, за да отрази светлината от експлозията, която щяла да освободи тонове термална енергия. Огледалото имало за цел да фокусира тази енергия в точно определена точка.
 
След това Тайлър окачил цигара Pall Mall на връв точно пред огледалото, където трябвало да се фокусира лъчът. Методът не бил по-различен от това да държиш лупа под слънцето и да запалиш парче хартия.

На 1 юни 1952 година, всички се скрили в контролната стая, подобна на бункер и активирали бомбата.

Концентрирана светлина от експлозията запалва върха на цигарата. Тейлър се превръща в първия човек, който използва ядрена експлозия като запалка.

След като тази история бе припомнена от потребител в Reddit, много експерти не бяха възхитени да я чуят.

Сред тях е и Мартин Пфайфър, който написа в Twitter, че това е един вид начин за "опитомяване на ядрените оръжия“. Или по-точно – това действие рискува да омаловажи ядрените оръжия, които сеят само смърт и разрушение.

През 1945 г., бомбата, която САЩ пуска над Япония убива около 150 хил. души.

Онези, които оцеляват, страдат години наред. А днес в по-голямата част на света, тестването на ядрени оръжие е забранено, тъй като може да разпространи радиация, да наруши електричеството или да се възприеме като знак за война. Но напрегнатата връзка между Русия и САЩ доведе до това, двете държави да се надпреварват коя ще изобрети по-модерно оръжие.