Как се е появила тази древна гробница насред пустинята
Тази структура наистина е различна от останалите, поради някои свои особености
И въпреки че на пръв поглед изглежда, че структури издълбани в скали има много, тази наистина е различна от останалите. Първо, изглежда, че е останала недовършена. И второ, в тази гробница ... никой никога не е бил погребан.
Трябва да се отбележи, че съоръжението е част от огромния архитектурен комплекс Мадаин-Салих, който датира от I век от нашата ера, тоест периодът на съществуване на древното Набатейско царство на територията на Саудитска Арабия.
Общо комплексът има 111 погребални структури, издълбани в скалата, както и 20 здания от различен вид. През 2008 г. комплексът Мадаин-Салих е включен в списъка на ЮНЕСКО, като става първият в списъка на световното наследство от Саудитска Арабия.
Оригиналното име на гробницата "Самотния дворец" е Каср ал-Фарид. Съоръжението е доста мащабно: височината му съответства на височината на модерна четириетажна сграда.
И очевидно човекът, за когото е построена гробницата, е имал доста висок социален статус - „Самотният дворец“ е една от най-големите гробници, намерени в региона.
Може би поради тази причина конструкцията се намира доста далеч от други структури . В същото време до Каср ал-Фарид има няколко подобни непокътнати каменни блока наведнъж, които също са можели да се превърнат в основата на подобни сгради.
Каср ал-Фарид може да се нарече типична структура за периода на нейното създаване. Цивилизацията на Набатейското царство активно е практикувала издълбаване на външни елементи в огромни блокове, както и пълноценни сгради.
Въпреки това „Самотният дворец“ все пак има редица черти, които го отличават сред десетки други сгради на архитектурния комплекс Мадаин-Салих.
Например археолозите са сигурни, че гробницата не е завършена до края, поради което има само предна фасада. Освен това изследователите са успели да изяснят, че Каср ал-Фарид е изсечен отгоре надолу - тоест строителите са се изкачили на върха на огромната скала и са започнали работа, постепенно слизайки надолу и само от едната страна на блока.
Въпреки това, може би най-поразителният факт за Каср ал-Фарид е следният: независимо от факта, че конструкцията е гробница, никой никога не е бил погребан там.
Археолозите, изследвайки сградата, са открили вътре погребална камера, която, подобно на самата конструкция, така и не била завършена.
Освен това уникалната точност на геометричните фигури и цялостният мащаб на конструкцията тепърва ще бъдат проучени, тъй като засега са неизвестни както механизмът за издълбаване на толкова впечатляващите обекти, така и инструментите, които строителите биха могли да използват.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
4 Коментара: