Как висшата британска класа започна да служи на руските и глобалните олигарси
Санкциите срещу някои руски олигарси след инвазията в Украйна доведе до внезапен застой в някои части на Лондонград
В продължение на векове британските банкери, адвокати, счетоводители и други помагачи на богатите са изпълнявали дискретно тези роли.
Техните клиенти преди са били предимно британци като търговците на роби, самоизградилите се индустриалци, и хората, които добивали богатствата от нашите колонии.
Но през последните десетилетия чужденците се превърнаха в главните бенефициенти на готовността на Великобритания да служи на богатите, независимо от това как те са направили своите пари. Тази промяна е толкова значителна, че Великобритания се превърна в „иконома на света“, според убедителната нова книга на бореца за борба с корупцията и журналист Оливър Булоу.
Други потайни страни, като Швейцария, правят това от по-дълго време. И все пак Великобритания предлага на олигарсите необичайно широк спектър от възможности, от това да притежават известни футболни клубове до пранете на пари чрез престижна собственост; от частни обучения за техните деца до управляващата партия, която не се притеснява кой я финансира.
Законопроектът за икономическата престъпност, който най-накрая преминава през парламента след години на забавяне, може да намали тази дейност като ще изисква по-ясно идентифициране на чуждестранните собственици на земя и имоти и като улеснява разследванията на тези, които имат „необяснимо богатство“.
Санкциите срещу някои руски олигарси след инвазията в Украйна доведе до внезапен застой в някои части на Лондонград. Но Булоу казва, че тези закъснели мерки няма да стигнат достатъчно далеч. Междувременно столицата и най-красивите предградия ще продължат да обслужват плутократите пристигнали от някъде.
За една страна, която беше суперсила преди по-малко от един живот, да бъдеш иконом на елитите на другите държави, които ни изпревариха, ми прилича на значителен спад в статута.
През 2007 г. социалните коментатори Питър Йорк и Оливия Стюарт-Либърти описват нарастващия брой на компаниите, създадени от първокласни англичани, за да облекчават живота на супер богатите като компанията Quintessentially, съосновател на която е Бен Елиът, племенник на херцогинята на Корнуол и сега съпредседател на Консервативната партия и превърнал се в феномен с името „господаря, който стана слуга“.
Същото може да се каже и за по-старите британски институции като Лондонското сити, което преди финансираше Британската империя, но сега работи до голяма степен само за нейните наследници.
Как нашите елити успяха да се приспособят и рационализират към тази смяна на ролите? Един очевиден отговор е, че работата за чуждестранни магнати може да бъде много печеливша. Едно контра интуитивно обяснение е, че управлението на империя и организирането на нещата за богатите клиенти изискват някои от същите качества като увереност, добрите контакти и вярата в йерархията като естественото състояние на света.
След като глобалният капитализъм създаде все по-привилегировани победители, кой по-добре може да разбира техните нужди от британците, които са израснали с подобен персонал?
Можете също да видите в това аристократично предприемачество окончателната победа на тачъризма. Дълго след британската работническа класа и средната класа, някои хора от висшата класа поне свикнаха да се продават. Те нямат „старите задръжки за да бъдат настойчиви“, пишат Йорк и Стюарт-Либърти. С новите чуждестранни пари, които направиха живота в Лондон по-скъп, висшите класи „не могат да си позволят тази стара фалшива скромност“.
Обслужването на международните супербогаташи може също да бъде начина за бягство от Великобритания. През 1973 г. историкът Ян Морис идентифицира сред британските империалисти „повтарящ се копнеж да избягат“ от тези острови „на по-живи места, където могат да правят своите богатства, да се предприемат скандални начинания и да пренебрегват ограничителните правила“.
По по-малък, но подобен начин, работата за един олигарх може да ви накара да се почувствате като част от глобалното приключение, близо до реалната власт, като същевременно може да оставите проблемите на Великобритания на другите да се опитат да ги решат.
През 1970-те години, първото десетилетие след окончателното разпадане на империята, Лондон започна да приветства всякакви магнати от Близкия изток, които искаха да харчат, да инвестират и да скрият своите петролни пари. Новата порода от британски агенти за недвижими имоти, специализирана в свръхскъпите имоти, се появи, за да се погрижи за тях.
Растежът и поляризацията на руската, китайската и индийската икономика от 1990-те години нататък породиха новите вълни от новозамогнали се хора, търсещи бизнес и удоволствия в западните градове с висок статут. Лондон успешно им се продаде като място с добър вкус и традиции и с по-ниски данъци отколкото в Ню Йорк или в Париж.
Понякога този процес се разглеждаше като част от „ефекта на Уимбълдън“, една идея, кръстена на тенис турнира, че това, което има значение за британската икономика, не е националността на състезателите, а мястото, където се провежда самото състезание.
Възможно ли е постимперска Великобритания да е избрала да предоставя различни, и по-малко морално компрометирани услуги на външния свят? Може би през по-голямата част от следвоенния период да е било така. От 1960-те до 1990-те години това, което Великобритания основно продаваше на чуждестранните посетители, беше масовата култура, станала възможна от социалната демокрация като иновациите в поп музиката, уличната мода и телевизия, субсидирани с по-щедри помощи от безработицата, и по-уверена от Би Би Си и от свободното университетско образование.
Тази жизнена поп култура все още съществува, но се чувства по-малко централна в британския живот и по-малко влиятелна в световен мащаб. Днес Лондон е по-специално известен сред богатите в света като място за хранене в скъпите ресторанти, на паркиране на техните суперавтомобили някъде извън Хародс и проверка на британските едва използвани имоти и на скритите инвестиции.
Това е икономически модел, който работи до известна степен, освен когато не го смущават геополитическите шокове. Но за тези, които не могат да си позволят или не им се предоставят тези услуги, той предлага малко. Ако всички олигарси някога си тръгнат, ние няма да скърбим.
Последвайте ни
1 Коментара: