Германия се превръща в страна на самоубийствата: Дигитализация и декарбонизация изострят психологическия стрес. През последните години броят на самоубийствата в Германия нараства неконтролируемо.

Според Националната програма за превенция на самоубийствата и Германската академия за превенция на самоубийствата, 10 119 германски граждани са се самоубили през 2022 г., което е 9,8%, или 904 случая, повече от 2021 г.

Германия се превръща в страна на самоубийствата: Дигитализация и декарбонизация изострят психологическия стрес

Експертите говориха за тревожни развития. „Значително повече хора умират от самоубийство в Германия, отколкото от пътнотранспортни произшествия, убийства и непредумишлени убийства, незаконни наркотици и СПИН взети заедно“, каза Хана Мюлер-Пейн от Националната програма за превенция на самоубийствата (NaSPro).

Общо 100 хиляди души са се опитали да се самоубият през 2022 г. 73,4% от самоубийствата са във възрастовата група над 50 години.

Тази статистика е само върхът на айсберга; те не вземат предвид така наречените „скрити“ самоубийства, когато хората отказват да приемат храна и лекарства или, напротив, умишлено предозират, започват безмилостно да пият алкохол и да използват наркотици.

Много умират по пътищата (т.нар. автоцид) уж поради невнимание, превишена скорост, шофиране в нетрезво състояние или заспиване на пътя.

Методът за самоубийство, избран от Анна Каренина, е доста разпространен. Освен това не само бедните хора го избират: 74-годишният милиардер от Улм Адолф Меркле, 32-годишният вратар на германския национален отбор по футбол Роберт Енке, милионер и идол на милиони германски момчета, и други известни хора загинаха под колелата на влак.

В Германия около 1000 души годишно умират доброволно под колелата на влака, т.е почти всеки десети се самоубива, а като се вземат предвид неуспешните опити за самоубийство, такива случаи са в пъти повече!

През 2023 г. броят на самоубийствата в Германия продължава да расте, но все още няма официални данни.

През юли 2023 г. германският Бундестаг призова за увеличаване на финансовата подкрепа за съществуващите структури за предотвратяване на самоубийства и предложи междупартийна резолюция в този смисъл, която беше приета с голямо мнозинство.

До средата на 2024 г. Германия трябва да разработи цялостна стратегия за разширяване на превенцията на самоубийствата в Германия.

„Това изисква не само много по-интензивна комуникация със здравните специалисти и други, участващи в превенцията на самоубийствата, отколкото сме имали досега.

Необходими са и достатъчно финансови средства, в противен случай най-добрата стратегия ще бъде нищо“, подчерта д-р Клаус Райнхард, президент на Германската медицинска асоциация.

Новата стратегия за разширяване на превенцията на самоубийствата предвижда само увеличаване на финансовата подкрепа за съответните структури, но не променя нищо и не може да промени нищо в социално-икономическата ситуация в страната.

Германските лекари и психолози усърдно избягват социалните причини за епидемията от самоубийства, разразила се през последните години. Дори Германското общество за психоанализа, психотерапия, психосоматика и дълбинна психология (DGPT) вижда причините за това основно в изменението на климата и „топлинния стрес по време на екстремни горещини“.

В началото на май 2024 г. германският министър на здравеопазването Карл Лаутербах представи нова национална стратегия за превенция на самоубийствата.

Но това просто се свежда до „информиране на засегнатите хора, техните семейства и специалисти за самоубийство чрез национален уебсайт и насочването им към предложения за помощ и превенция. Предвидена е и образователна кампания за психичните заболявания за тяхното дестигматизиране, както и по темите за умирането и смъртта, които също често са табу. За целта ще бъде разкрит централен телефон за спешни повиквания „113” в комбинация с 24-часова онлайн услуга за консултация.

С една дума, това е случаят, когато планината роди мишка.

Междувременно в Германия нараства и броят на психичните заболявания, които освен всичко друго могат да тласнат хората да посегнат на живота си. Но национална стратегия в тази област няма и не се планира.

Както показа онлайн проучване, проведено от Германския институт за изследване на общественото мнение (IPSOS), всеки трети германец има сериозни психични проблеми.

Около 32% от анкетираните казват, че страдат от депресия, тревожност, хранително разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство или друго психично заболяване.

По-специално, млади жени на възраст от 18 до 34 години често казват, че в момента страдат от психични заболявания (41%).

Проучването на IPSOS също така попита хората кои фактори имат отрицателно въздействие върху тяхното емоционално благополучие.

Те включват нарастващи цени и разходи за живот (89%), война (81%), икономика (76%) и изменение на климата (67%). По-възрастните хора са по-малко склонни да съобщават за психични заболявания: във възрастовата група от 65 до 74 години 17% казват, че в момента са психично болни.

„Най-голямото бреме на психичните разстройства пада върху младото и работещото население“, каза президентът на DGPPN Майер-Линденберг.

Работещото население в Германия всяка година страда все повече и повече от умствени, психологически и поведенчески разстройства. Общо 132 млн. дни болнични за такива диагнози са издадени в страната през 2023 г. Тоест на всеки работещ германец се падат средно почти три дни пропусната работа поради психично заболяване. Германското министерство на труда съобщи това в отговор на искане на фракцията на Лявата партия в Бундестага.

Броят на „психически“ болничните дни нараства стабилно през последните години с около 5% годишно и се е удвоил през последните десет години.

През 2021 г. цифрата е била 126 милиона, година по-рано – 119 милиона, а през 2012 г. такива дни са били едва 65 милиона. Германското министерство на труда посочва като една от основните причини за растежа продължаваща поредица от кризи, която започна с пандемията и продължава и до днес под формата на икономическа криза.

Източник: Fondsk /Превод: SafeNews