Китайското правителство обяви петкратно разширяване на проекта за контрол на времето. Властите отбелязват, че той ще обхваща 5,4 милиона квадратни километра, или 56% от площта на страната.

Китай е една от повече от 50 страни, които използват метода на "засяване" на реагенти в облаци, за да се промени фазовото им състояние. Тази техника се използва най-често за селскостопански нужди, както и на летища с лоши метеорологични условия за потискане на градушка и мъгла.

От началото на откритието в края на 40-те години на миналия век, че кристалите на сребърния йодид могат да образуват ледени кристали в някои водни пари, до сега учените се опитват да разберат как да променят начина на образуване и движение на водата в облаците.

Китай стартира собствена програма за контрол на времето през 60-те години. Днес в отрасъла работят около 35 000 души - повече от която и да е друга държава в света.

Според Държавния съвет до 2035 г. проектът ще достигне „напреднало ниво“, ще помогне за смекчаване на „бедствия като суша и градушка“ и ще допринесе за реагиране при извънредни ситуации „от горски или пасищни пожари“.

Китай стартира локален проект свързан с облаците в Пекин малко преди Олимпиадата през 2008 г. Според организаторите това е позволило да се запълнят със сребърни флуиди и да се „изцедят“ наближаващите облаци, като им се попречи да стигнат до мястото на Игрите, а други облаци да се внедрят с химикали и да бъдат накарани да задържат дъжда до края на събитията.

През 2017 г. страната е похарчила 168 млн. долара за оборудване в подкрепа на проекта за "засяване" на облаци - закупени са четири самолета и 897 ракетни установки.

През януари 2019 г. държавните медии съобщиха, че тази тактика, свързана с облаците в западния регион Синдзян е предотвратила 70% от щетите от градушка.

Превод и редакция: БЛИЦ