Швеция с право не е обявила локдаун заради Ковид-19, но е трябвало да въведе  мерки по-рано - в началото на пандемията, заключи комисия, натоварена да оцени тази стратегия, съобщава БТА, позовавайки се на АФП.

Северната държава изпъкна в началото на пандемията с либералния си режим и остана по-отворена през цялото време. 

"Мислим, че е трябвало да бъдат въведени повече задължителни мерки в началото на март 2020 г. за ограничаване на общото разпространение на вируса. Ако те бяха взети, вирусът сигурно нямаше да навлезе толкова много в домовете за възрастни и щеше да има по-малко смъртни случаи от COVID-19", заяви Матс Мелин, президент на разследващата комисия, пред АФП.

"Не смятаме, че шведският подход е провал. В основите си това беше правилен подход, разчитащ на препоръки и съвети, които не са задължителни за гражданите. Той позволи да бъде запазена по-голяма гражданска свобода, отколкото на други места."

"Критиката ни е, че е трябвало да има повече задължителни мерки в началото на пандемията", добави той. 

Швеция е с по-малко смъртни случаи от COVID-19 от средното в Европа, но в началото на пандемията беше сред най-засегнатите, предимно заради високата смъртност в домовете за възрастни. 

Комисията порица особено въвеждането на ограничения за броя на хората, събрали се на обществени места, до 50 души чак в края на март 2020 г. Тя отбеляза, че търговските центрове, ресторантите, спортните зали е трябвало да бъдат затворени временно. 

В крайна сметка и Швеция забрани посещенията в домовете за възрастни, въведе по-ранно затваряне на барове и ресторанти, а напоследък и санитарен пропуск. 

При 10,3 милиона жители в Швеция има 17 000 смъртни случаи - много повече, отколкото в съседните държави, особено в Норвегия и Финландия. 

Швеция премахна всички ограничения на 9 февруари, дори препоръката за тестване при симптоми.