Вестник Le Monde пише, че военната помощ за Украйна в размер на 3 млрд. евро годишно, предвидена в подписаното на 16 февруари споразумение за гарантиране на подкрепата, създава главоболия на правителството на страната: то е принудено да съкращава разходи по други пера и да прибягва до различни счетоводни трикове.

Още през февруари министърът на финансите обяви, че е необходимо да се намалят разходите с 10 млрд. евро; на този фон разходите за Украйна предизвикват въпроси сред избирателите, твърдят депутати от пропрезидентската партия " Ренесанс", която няма мнозинство в парламента.

Правителството предлага също така в сметката за 3 млрд. евро да бъдат включени средства, които вече са предвидени за различни многостранни програми (като френско-холандско-украинската програма за закупуване на самоходни оръдия "Цезар") и вноски в европейски фонд, предназначен да компенсира държавите-членки на ЕС за военни доставки за Украйна, извършени на двустранна основа.

В крайна сметка, според вестника, цитиран от "Нюз бг", правителството може да бъде принудено да внесе бюджетни поправки в парламента.

Опозиционните партии гласуват по принцип против всички бюджетни предложения на правителството, а един от депутатите от ултралявата партия "Непокорна Франция" Бастиен Лашо дори заяви пред Le Monde, че военната помощ за Украйна във Франция може да има същата съдба като в САЩ, където тя е забутана в контролираната от републиканците Камара на представителите.

Елисейският дворец разполага с конституционен механизъм по член 49, параграф 3, който позволява приемането на закони без съгласието на парламента - така например беше приета пенсионната реформа на Макрон. Това обаче би било удар по политическия имидж на президента и би довело и до вот на недоверие към правителството.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук