Съотношението на цените на жилищата спрямо доходите стана почти исторически непропорционално в момент на растящ недостиг в предлагането на жилища. Този факт, заедно със спекулата в областта на недвижимите имоти, са част от причините в едни от най-богатите страни в света хората все по-трудно да могат да си позволят свой дом, съобщава БНР.

За последните 12 години цените на жилищата в страните от Европейския съюз са се повишили с 39%, а на наемите – с 16 на сто, показват данните на Евростат. След 2015 г. цените на домовете се движат нагоре с много по-бързи темпове от наемите. От 2010-а досега жилищата са поскъпнали двойно в Естония, Унгария, Люксембург, Латвия и Австрия. Поевтиняване има единствено в Гърция, Италия, Кипър и Испания.

В Нидерландия и Германия имаше протести миналата година заради високите цени на наемите и недостига в предлагането на жилища. През миналата година в Нидерландия средната цена на жилищата се е увеличила с 15 процента спрямо 2020 г., сочи националната статистика.

Забравете апартаментите, това е най-добрият имот за инвестиция в София

„Жилищният пазар не е бил създаден за нас, а за наемодателите, от самите тях, а те печелят на гърба на младите, които тепърва започват да живеят. Бяхме предадени и измамени. Нидерландия не е страна на възможности, а на опортюнизъм“, заяви от трибуната протестиращ в Хага през ноември. 30-годишният сервитьор Науд Мандерс остава без покрив и се налага да живее в приют, след като остава без работа заради пандемията и не може да плаща наема си:

„Наистина е трудно, защото на моята възраст не изкарваш достатъчно за свободния пазар, но доходът ми е твърде висок, за да получа общинско жилище. В Амстердам има списък с чакащи и ще отнеме най-малко 16 години да получиш шанс за дом.“

Възможностите за социално настаняване в големите градове в Нидерландия намаляват, докато частни компании продават жилища на високи цени и така превръщат градове като Амстердам в места само за богатите. Дезире Ютзетер от Асоциацията на нидерландските строители:

„Нужни са ни много домове. 1 милион е много за Нидерландия. В момента имаме седем и половина милиона, така че на практика ни трябва още един голям град, а това не може да се случи в границите на съществуващите градове.“

Броят на бездомните в Германия, които работят или получават пенсия, се увеличава. Освен това, през последните години наемите скочиха драстично, а заплатите не нарастват със същия темп. В Берлин беше направен опит да се сложи таван на наемите за срок от пет години, но Конституционния съд отхвърли искането.

Абсолютен рекорд: Продадоха старо жилище за 7 000 евро за кв. м. в центъра на София

Беше издигнат призив и за отчуждаване на жилищата, които са собственост на най-големите компании за недвижими имоти, но германското законодателство не позволява подобна мярка. Бяха организирани протести заради високите наеми, на които някои от недоволните заявиха:

„Ще бъде трудно, наистина трудно, защото квартирите стават все по-скъпи, а расте и издръжката на живота. На всички мои познати са им вдигнали наемите – на някои с 20 евро, на някои с 40, моят се повиши с 12.“
„Според мен е притеснително, че хората с нормален доход не могат да намерят жилища на достъпни цени.“

Социалдемократите, които спечелиха изборите миналата година, обещаха да бъдат строени по 100 000 нови социални жилища на година. Социологът Андрей Холм:

„Тук, в най-богатата страна в Европейския съюз, почти 1 милион души са без покрив. Те трябва да живеят в държавни квартири, импровизирани жилища или дори на улицата. Според мен това е социален скандал. Съществуват и т.нар. невидими бездомници. Видимите са хората, които спят по гарите или под мостовете. Но това е само върхът на айсберга.“

В Ирландия пък средната цена на домовете е скочила с 230% за последните 40 години. След като за кратко е живяла под наем, 27-годишната Меган Бърн се налага да се върне да живее при родителите си:

„С всяка изминала година цените се вдигат. Когато с приятеля ми попаднем на нещо, което можем да си позволим, в наддаването ни надскачат или агентите по недвижими имоти не спазват уговорката ни и продават на друг за по-висока сума. Ситуацията в момента е безнадеждна.“