Когато Алис Оконър дала капаро от 50% или 35 000 британски лири за своя апартамент "на зелено" в Калабрия, Южна Италия, тя със сигурност си е мислила, че е сключила страхотна сделка. Тогава 51-годишната Алис е била очарована от гледките, когато посетила мястото на бъдещото си жилище. Връщайки се у дома в Уест Кирби, тя внимателно проверила и цялата документация.  
Всичко изглеждало отлично. Второто плащане от 35 000 британски лири трябвало да бъде направено, след като апартаментът вече бил готов, а всичко сочело, че цените на жилищата в южната част на Италия са щели да скочат с три пъти през идното десетилетие. 

В документите също било посочено, че фирма на двуезични адвокати с офис в Лондон ще движи нещата в Италия, което би трябвало да послужи като гаранция в случай, че нещо се обърка. Това обаче било преди цели девет години. Това, което последвало, трябва да послужи като история за предупреждение на всички, които си купуват домове зад граница. 

За изумление на Алис и стотици други купувачи, комплексът "Перлата на морето" така и не бил довършен. Вместо изпълнени със слънчеви лъчи почивки, те били измамени с пари и заклещени в правен кошмар, в който били замесени още мафията и осъден терорист от ИРА. 



Алис, като мнозина други купувачи, била подмамена на специално изложение в Блекпул. Строителството на "Перлата на морето", рекламиран от фирмата VFI Overseas Property, започнало малко след това и апартаментът ѝ е трябвало да бъде готов в рамките на година. 

Но неизвестно как за Алис, строителните работи спрели през 2008 година, когато възникнали проблеми с разрешенията. Последвали години на забавяния, а когато Алис изразила притесненията си пред адвокатската фирма, тя била уверена, че всичко върви по план.  

Но надеждите ѝ някога да използва своя имот се изпарили тотално през 2013 година, когато строителството било спряно от италианските финансови власти. 

По-късно съдебни документи показали, че строежът е част от разследване на обвинения в пране на пари, в което били замесени италианската мафия и ИРА. Към момента полицията продължава да разследва. 

Без възможност да възстановят своите депозити, Алис и още 184 купувачи се решили на правни действия. Те били посъветвани да съдят посредника Giambrone Law, защото фирмата била регистрирана във Великобритания и делото ще се води в британски съд. 

След две дела във Върховния съд в Лондон през 2015 година, съдя постановил, че е имало "нарушаване на доверието" на купувачите от страна на фирмата. Посредникът не бил "извършил някакво разследване", дали разрешителните за строеж са валидни, и "умишлено е укрил" комисионните, които са платени на VFI Overseas Property с парите от депозитите на купувачите. 

Съдията постанови, че фирмата също не е предупредила своите клиенти "за рисковете от престъпна дейност в строителството на Калабрия".  
Съдията също се позова на информация в пресата, според която единият от шефовете на VFI Overseas Property, която бе заличена през 2014 година, е "осъден терорист от ИРА". 

Доказателства за пряко участие в престъпната схема обаче не бе доказано. Фирмата Giambrone Law бе осъдена да възстанови парите на клиентите си. Фирмата обаче оспори резултатите от делото. Това означава още две години протакане, докато едва миналия месец съдът не постанови в полза на купувачите.  

Сега купувачите водят съдебна битка със застрахователя на правната фирма, AIG. Всичките фирми с тази големина са длъжни да бъдат застраховани за най-малко 3 милиона британски лири, с които да се покрият щетите на клиенти, нанесени при грешки.  

От AIG обаче заемат позицията, че всичките купувачо трябва да се разглеждат като един иск, което означава, че те ще си поделят помежду си 3 милиона британски лири. Така за пълно обезщетение няма да достигнат 4.5 милиона британски лири, без да смятаме лихвите. 

"Когато чух, че мафията може да бъде замесена, изпаднах в шок. Помислих си, че е шега. Точно когато си помислим, че сме спечелили, изскача ново препятствие", споделя Алис. 

Превод и редакция: БЛИЦ