Юли тази година беше най-горещият месец в историята на метеорологичните наблюдения. Дори в Северна Европа средната температура надхвърляше 32-35 градуса по Целзий. 

Учените са уверени, че ако не се предприемат действия във връзка с изменението на климата, занапред всяко лято ще бъде такова, пише The Guardian.

Този летен сезон наистина беше невероятно горещ. В Канада, САЩ, Близкия изток и Европа хората говореха как просто не могат да излязат от вкъщи. Юли счупи рекорда за 2016 г., като спечели титлата на най-горещия месец в историята.

Според учените това не се е случвало досега. До 90-те години рискът от такава необичайна жега беше 1 на 10 хиляди. Сега нарасна - 1 на 3. Това означава, че поне веднъж на три години температурата ще чупи рекорди, а хората ще бъдат принудени да седят в къщи, бягайки от жегата.

Причината за тези промени се крие в парниковия ефект. През последните три десетилетия количеството произведен въглероден диоксид се е увеличило значително. Това води до факта, че средната годишна температура се повишава.
Говорителите на срещата на върха Cop26 в Глазгоу, Шотландия, уверяват, че до края на века такава жега ще измъчва населението не веднъж на три години, а всеки сезон. Това може да бъде предотвратено чрез регулаторни мерки за намаляване на въглеводородните емисии.

Никос Кристидес от Met Office коментира ситуацията:

„Такива „записи“ вече не са изненадващи. Изменението на климата влоши екстремните метеорологични условия на планетата.

Професор Петтери Таалас, ръководител на Световната метеорологична асоциация на ООН, е съгласен с него. По думите му екстремните температурни промени вече са станали норма. Той вярва, че срещата на върха е възможност да върнем хората към разбирането колко спешен е този проблем.

Превод: БЛИЦ