Косовските албанци продължават упоритите си усилия да се отърват от сърбите, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, предават focus-news.net

„В северната част на провинцията, която от гледна точка на международното право остава автономия в рамките на Сърбия, въоръжени косовски специални части два пъти (през септември и октомври) нахлуха в населените със сърби райони под предлог за възстановяване на реда“ Това доведе до взрив на райони под предлог за „възстановяване на реда“. Това доведе до взрив на напрежение, който заплашваше да ескалира в открит конфликт. Беше възможно да се намали интензивността на страстите с помощта на спешна външна помощ“, написа Захарова в Telegram.

По думите й сред следващите цели е и трансформаторната подстанция „Валах“, чрез която се осъществява електрозахранването на сръбските райони в Косово.

„Не е тайна, че един от основните приоритети на косовското ръководство, оглавявано от премиера Албин Курти и неговата националистическа партия „Движение за самоопределение“ по пътя към „окончателното разграничаване“ от Сърбия, е прословутата „енергийна независимост”.

Именно „Валах“ пречи на Прищина да завърши обособяването си. В същото време е много вероятно ако подстанцията попадне в ръцете на косоварите, сърбите в северната част на региона да останат без ток“, каза дипломатът. Захарова подчерта, че източникът на проблеми в Косово са албанските ултранационалисти, които „се добраха до властта” и които особено активно „помпат мускули” в навечерието на изборите за местни власти. Според нея „западните столици“ им помагат.

„Този път Великобритания „светна” в пряко насърчение на косовските провокатори, както каза Белград, като хвана вечните пазители на световния морал. Според разкритата информация организирането на антисръбския произвол е благословено от британския посланик в Прищина и негов сънародник, който оглавява мисията на ОССЕ в Косово“, каза представителят на руското МВнР.

Дипломатът предупреждава, че ситуацията на Балканите се изостря и фитилът на „балканското буре барут на Европа“ може да бъде запален по всяко време в резултат на действията на „косовските екстремисти, със съучастие или пряко подбуждане на техните Западни покровители." По-рано президентът на Косово Вьоса Османи обяви двама руски дипломати за персони нон грата. Според нея действията им са „оказали отрицателно въздействие върху националната сигурност и конституционния ред на Косово“.

Тя увери, че републиката ще продължи да си сътрудничи със САЩ и Европа, за да предотврати Косово и други страни от региона „да станат жертва на дестабилизиращите амбиции на Руската федерация“. Руското посолство в Сърбия съобщи, че изявленията и решенията на непризнатото Косово нямат юридическа сила. Москва призова международните сили в Косово да гарантират безопасността на руските дипломати.

Политическият анализатор Олег Бондаренко заяви пред „Взгляд“, че Косово може да продължи да експулсира руски дипломати и дори да използва сила срещу тях, за да провокира Белград в нов конфликт.