Невероятният живот на бившия шеф на Instagram
И все пак за всички бе изнанадващо, че Систром и Кригър напуснат компанията, която създадоха от нулата. Следва да се има предвид, че основната причина за възникването на Instagram е любовта на Систром към фотографията.
Днес Instagram вече разполага с над 1 млрд. души активни потребители и в бъдеще се очаква да е основен генератор на приходи за Facebook.
Нека видим как Систром започва своето дело и какъв живот живее днес той.
Кевин е роден в Холисън, Масачузетс, който е един от богатите квартали на Бостън. Майка му работила в технологични компании (Monster, Swapit и след това Zipcar), а баща му бил мениджър по човешки ресурси.
Като малък той се увличал по диджейството и събирането на плочи.
Приет е в Станфорд, за да учи компютърни науки, но малко по-късно решава да смени специалността си и записва управление на науката и инженерство.
Систром бил толкова обсебен от фотографията, че решава да създаде сайт за колегите си в свободното си време. Той прекарва и един семестър във Флоренция, където изучава именно тънкостите на фотографията.
Именно там той попада на професор, който му показва стар фотоапартат Holga, които правел винтидж снимки, или такива, изглеждащи по-стари. Именно това е залегнало и в началната версия на Instagram.
Преди началото на втората си година в Станфорд, той кара стаж в Odeo. Тя е основана от Евън Уилямс, който по-късно основава Twitter. Джак Дорси, който в момента е главен изпълнителен директор на Twitter, също работи по онова време там и бързо става приятел със Систром.
След като завършва, Систром получава предложение за работа в Google. Първочално той работи в маркетинг отдела на Gmail и Google Calendar, а след това е прехвърлен и в звеното за сливания и придобивания.
След 3 г. в Goolge, той напуска, за да основе своята първа компания, наречена Nextstop. Стартъпът е придобит от Facebook през юли 2010 г.
Малко по-късно Систром започва работа по нов проект, който нарича Burbn. Приложението комбинира в себе си социална мрежа и споделяне на снимки.
Стив Андерсън от Baseline Ventures, както и Марк Андреесен и Бен Хоровиц, са първите, които влагат в приложението, при това по 250 000 долара, макар че то се намира в много ранен стадий на развитие.
Малко след това Систром привлича и Майк Кригър към проекта. Кригър също завършва Станфорд, но две години след него, и до този момент работи по свой проект, наречен Meebo.
Двамата решават да се съсредоточат върху споделянето на снимки и затова емилиминират голяма част от функционалностите на Burbn. Истинското развитие на проекта обаче идва на плажа, когато Систром е с приятелката си Никол. Тя споделя, че не желае да си правят снимки, защото не изгледа толкова добре, колкото тези, които пуска неговия приятел Грег.
Тогава Кевин обяснява, че снимките на Грег са толкова добри, защото използва филтър, а Никол му отговаря: "Значи и вие трябва да имате подобно нещо в Burbn". Е, Кевин се залавя за работа и до днес първия филтър, наречен X-Pro II, все още се ползва в приложението
Проектът, който в последствие се преименува на Instagram, е пуснат през октомври 2010 г. Само за първите 24 часа той е изтеглен от над 25 000 души.
Само за месец приложението достига до 1 млн. потребители. Девет месеца след старта то се ползва от 7 млн. души.
През април 2012 г. Марк Закърбърг информира, че е постигнал договорка с основателите на Instagram и Facebook купува приложението за 1 млрд. долара. Систром притежава 40% от компанията по онова време.
По последни данни, Систром притежава 1.4 млрд. долара. Той прекарва дните си в колоездене, голф, пътувания и е силно заинтересуван от модата.
През 2015 г. Кевин се жени за Никол и днес двамата имат дъщеря на име Фрея.
Семейството има и куче порода Голдън ретрийвър на име Доли.
По данни към юни, Instagram се ползва от над 1 млрд. души по света. Заради различия около бъдещето на компанията, Кевин Систром и Майк Кригър обявиха преди дни, че я напускат.
Планираме да си дадем почивка известно време, за да се отдадем отново на нашето любопитство и креативност,” казва Систром в изявление в блога на Instagram.
“За да можем да създаваме нови неща, трябва да направим стъпка назад, да разберем какво ни вдъхновява и да напаснем това с нещата, от които има нужда светът; това планираме да правим.”
Последвайте ни
0 Коментара: