Разследващите органи на ООН заявиха в понеделник, 2 март, че Русия е извършила множество военни престъпления в Сирия, включително безразборни въздушни удари по цивилни цели през 2019 г. и осъдиха тактиките, които според тях Москва и Дамаск още използват в провинция Идлиб, която е под контрола на въоръжената опозиция, пише американското издание New York Times.

Разследващите също така твърдят, че опозицията, заедно с Турция на свой ред е извършила множество военни престъпления в населените с кюрди райони на Северна Сирия по време на военната операция „Извор на мира“, а свързвани с „Ал Кайда“ организации са убили десетки цивилни в регионите под контрола на правителството в Дамаск.

Тези обвинения бяха отправени като част от разследването на ООН в Сирия, базиран в Женева панел, който наблюдава войната в близкоизточната страна, пише "Фокус".

Според информацията руските самолети са извършвали „двойни атаки“ (два последователни бомбени удара срещу една и съща цел) срещу цивилни пазарища на 22 юли 2019 г., при което са били убити поне 43 цивилни. Друга атака срещу селище за бежанци е причинила още поне 20 убити цивилни.

И в двата случая руската авиация, според ООН, не се е целила във военни цели и по този начин е извършила военно престъпление, като е бомбардирала безразборно зони, населени с цивилни, заявиха от панела, като се позоваха на видеоматериали на журналисти, свидетели и информация от комуникациите между руските пилоти.

Няма директен отговор от руската страна на този етап. Русия често отхвърля обвиненията срещу себе си за извършването на военни престъпления и безразборни бомбардировки срещу цивилни цели.

В доклада става дума за атаки от януари и юли 2019 г., но участващите в панела дадоха да се разбере, че смятат, че правителствените сили в Сирия и техните съюзници продължават да извършват военни престъпления по време на офанзивата си в Идлиб.

Настрана от атаките срещу цивилни, защитени от международното право, комисията освен това е наблюдавала и признаци на „умишлен тормоз над местното население“ чрез бомбардировките, с цел цивилните да бъдат принудени да напуснат домовете си.

„Виждаме тази картина да изплува много ясно, например в Идлиб“, казва Хани Мегали, член на панела пред репортери в Женева.

Освен това комисията поиска от Турция да разследва миналогодишния инцидент от октомври, по време на офанзивата на Анкара в Северна Сирия, когато конвой от автомобили беше ударен, според информацията, от турска авиация. В тази атака загинаха поне 11 души, а ранените бяха 74. Туция обаче отрича да е участвала в атаката, макар организациите за опазването на човешките права да я обвиняват за нея.

Освен това по време на операцията съюзниците на Турция в Сирия бяха обвинени във военни престъпления, включително убийството на кюрдския политик Хеврин Халаф и нейния шофьор. Турските командири може да понесат отговорността за тези убийства, ако те са били извършени от войници под тяхното командване.