И в края на 2017 г. кървавите конфликти в света продължават с неотслабваща сила. За прогноза какво се очаква от конфликтите в Украйна, Сирия и Северна Корея репортери Newsweek се свързали с експерти за прогнози.
Украинският конфликт
 

Конфликтът в Югоизточна Украйна между правителствени войски и подкрепяните от Русия сепапаратисти, започнал през 2014 г., вече погуби над 10 хиляди души, от които 2500 мирни жители, без дом останаха 1,6 млн украинци.
 
Агенция агентство Reuters съобщи, че линията на фронта с дължина 450 км заема трето място в света по брой на минните полета.
 
На фона на събитията в Запад Европа, Сирия и Северна Корея световната общественост отклони вниманието си от Донбас, а там войната продължава.
 
Според интервю в Newsweek на бившия американски посланик в Украйна Джон Хербст, от 2014 г. няма нито ден без сражения, ежедневно ставали поне по две нарушения на режима за примирие.
 
Хербст твърди, че на територията на Украйна има няколко хиляди руски военни и те са причина за войната. „Жителите на източната част на Украйна не биха започнали сами метеж против своето правителство”.
 
Конфликтът бил навлязъл в безизходица, защото Украйна се оказала по-силна, отколкото очаквала Русия.
 
Според Хербст няма надежди войната да завърши през 2018 г., всичко ще продължи 10 и повече години. Времето обаче работело за Украйна. Икономическите санкции против Русия заради конфликта в Украйна рано или късно щели да заставят руското ръководство да спре руската кампания в Украйна.
 
Украинците разбирали, че Русия е завзела територията им и искат да си я върнат, твърди Хебст. Руското правителство нямало такава широка поддръжка от страна на народа.
 
„Това е война между народа на Украйна и Кремъл – казал той. – По силата на това Украйна ще се окаже по издръжлива от Кремъл.”
 
Сирийският конфликт
 
Кървавият конфликт в Сирия продължава вече 5 г. По данни на ООН в него загинали над 400 хиляди души, а Сирия се превърна в основен източник на бежанци в света – 5,4 млн души.
 
Някои експерти наричат конфликта гражданска война, но той само така започна. Във войната бързо се намесиха множество конкурентни групировки, а впоследствие и държави.
 
Експертите считат, че боевете в Сирия ще продължат и през следващата година. На въпроса дали войната може да завърши през 2018 г., експертът по разузнаването Дженифър Кафарела от Института по изучаване на войната отговорила, че такъв сценарии е малко вероятен.
 
„ИД е готова и способна да продължи своята бунтовническа дейност. „Ал Кайда” има армия в западната част на Сирия и възнамерява да се върне в сирийските градове и да възроди дейността си в Източна Сирия” – обяснила Кафарела.
 
Според Кафарела, сега не се движи никакъв значим процес за мирно уреждане на конфликта: предлагания от Русия, Иран и Асад „дипломатически път” бил чиста „измама” с цел да се запази режимът на Асад.
 
Ролята на Америка в бъдеще била неясна и администрацията на Тръмп трябва да си отговори на множество въпроси. Във всеки случай до края на войната било още далеч и за сега на хоризонта не се виждало никакво дипломатическо решение.
 
Северокорейска ядерна заплаха
 
САЩ и Северна Корея са врагове повече от половин век, обаче напрегнатите им отношения особено се изостриха през 2017 г., когато режимът на Ким Чен Ун започна изпитания на ракети с голяма далечина в рамките на голяма програма за изработване на ядрено оръжие, което да достига територията на САЩ.
 
„Най-лошото, което може да се случи, това е неосъзнато да се плъзнем към война, която да има крайно драматични последствия” – каза преди броени дни генералният секретар на ООН Антониу Гутереш.
 
„Считам, че конфликтът е малко вероятен през 2018 г-, но все пак е възможен – в по-голяма степен е възможен, отколкото от момента на ядрената криза през 1994 г.” – отбелязва историкът професор Чарлз Армстронг от Колумбийския университет.
 
Той счита, че Администрацията на Тръмп най-вероятно ще проведе преговори с режима на Ким. Ако те не започнат, най-вероятно Северна Корея ще продължи ядрените изпитания и през 2018 г. Целта й е да натрупа достатъчно средства за нанасяне на удар по САЩ. Счита се, че Пхенян разполага с от 25960 ядрени боеприпаса.
 
Превод и редакция: БЛИЦ