През март 2021 г. разузнавателната общност на САЩ публикува изчерпателен доклад „Глобални тенденции 2040: Спорен свят“.

Той анализира основните демографски, политически и стратегически тенденции, които вероятно ще оформят света през следващите две десетилетия.

Докладът ще бъде широко използван от администрацията на Байдън при подготовката на новата стратегия за национална сигурност на САЩ и стратегията за национална отбрана, както и в нови военни доктрини.

Документът за глобалните тенденции отразява основните посоки в американското стратегическо мислене, като нарастващия „синоцентризъм“ и традиционния ангажимент на САЩ към трансатлантическите отношения.

Докладът е завършек на четиригодишен цикличен процес и се използва от Американската администрация за анализ и стратегическо планиране.

Последното, седмо издание на Global Trends се подготвя от Националния разузнавателен съвет (съставен от анализатори от 16 разузнавателни агенции).

Докладът е уникален проект, като се има предвид колко отдела за разузнаване на САЩ са включени и обхвата на консултациите със сектора на НПО и избраните съюзници.


Той също така е в съответствие с работата, която вече е извършена от Белия дом по стратегията за национална сигурност и трябва аналитично да подпомогне формулирането на новата административна външна политика, както вече е посочено във Временните стратегически насоки за национална сигурност (INSSG).

Първата част на доклада е анализ на ключовите двигатели на демографията, природната среда, икономиката и технологиите с дългосрочен характер, които могат да оформят международния ред до 2040 г.
Повечето национални държави може да не са в състояние да поддържат задоволителен достъп до образование, здравеопазване и социално подпомагане за своите граждани.

От сега до 2040 г. миграционният натиск на Африка върху Европа ще продължи.

Изменението на климата също ще продължи, като умножи социалните проблеми и нестабилността сред много страни.

Очаква се икономиката да продължи да расте в публичния дълг, нестабилните финансови пазари и услуги и да укрепва глобалните корпорации.

Новите технологии като цяло ще доведат до положителни промени в живота на хората, но това също ще бъдат области за засилено съперничество на великите сили.

Много държави също ще станат по-склонни да предприемат по-рискови стъпки в своята външна политика и политика на сигурност.

Докладът посочва три нива на динамика, които се променят в международния ред.

На обществено ниво ще има остри разделения, основани на индивидуалната и груповата идентичност, което ще доведе до увеличаване на идеологическия или религиозния радикализъм.

Отрицателните аспекти на демографските тенденции, изменението на климата и икономическата нестабилност ще задълбочат вътрешното напрежение на държавно ниво, с нарастващи различия между очакванията на гражданите и реалните възможности на техните правителства.

Това може да доведе до вътрешно напрежение и промени в режима, дори в стабилните в момента държави.

В международен план никоя голяма сила няма да бъде в господстващо положение.

Основните съперници ще продължат да бъдат САЩ и Китай, които до 2040 г. ще се опитат да изградят коалиция от държави, които споделят техните норми, правила и институции.

Според авторите на доклада Европа ще преодолее настоящите си проблеми и ще се стреми към икономическа и политическа интеграция на ЕС; обаче алтернативните проекти за военно сътрудничество с НАТО ще се провалят.

Докладът анализира военните технологии и възможните промени в характера на военните конфликти.

Предполага повишен риск от конфликти между държавите поради технологичния напредък и отслабения контрол върху ескалацията по време на бързо развиващите се кризи.

Предполага се, че основните фактори, променящи бойните полета, са офанзивните възможности в киберпространството, военните приложения на изкуствения интелект и разработването на хиперзвукови и антисателитни оръжия.

Тези системи биха могли да бъдат по-достъпни за по-малки държави и недържавни участници.

Държавите ще продължат да използват ресурси и сили в „сивата зона“ - под прага на открита война - главно чрез използването на различни сили за помощ.

Тези условия също ще ограничат прилагането на традиционните стратегии за превенция и ще доведат до по-подготвено използване на внезапни първи удари от големите сили.

Докладът също така предупреждава за бъдещия риск от ескалация на ядрената програма по време на кризите с Китай и Русия.

Песимизъм относно шансовете за договаряне на нови режими за контрол на оръжията, които ограничават новите технологии.

Американското разузнаване също очаква допълнително военно съперничество в космоса, особено с Китай, най-важният конкурент на САЩ в тази област.
Докладът представя пет сценария за развитие на международния ред до 2040 г.

Той подчертава, че това са само примери за комбинации, основани на посочените тенденции и промени, а не прогнози с предполагаема вероятност или оценка на риска за САЩ.

Първият представен сценарий е „Възраждането на демокрацията“, водено от САЩ и техните съюзници.

Този сценарий може да доведе до разширяване на броя на демокрациите и повишаване на качеството на човешкия живот в световен мащаб, но без дълбоки промени в Китай и Русия.

Вторият е „Светът в света“, белязан от отслабването на икономиките на ОИСР, хаотична глобална система и слаби международни организации.

Въпреки нарастващото влияние, Китай не би искал да работи в тясно сътрудничество за решаване на глобални проблеми.

Третият сценарий, "Конкурентно съвместно съществуване", предполага, че и САЩ, и Китай ще бъдат водени преди всичко от икономически интереси, с известно ограничено сътрудничество по някои глобални въпроси.

Четвъртият, „Отделни силози“, създава отделни политико-икономически блокове около САЩ, ЕС, Китай, Русия и някои регионални сили.

Всеки от тях ще има различен потенциал и поради тяхното съперничество международната търговия може да се усложни и положението на необвързаните страни да се влоши.

Петият сценарий, "Трагедия и мобилизация", предвижда много тясно глобално сътрудничество между страните в управлението на изменението на климата.

Изводите от доклада за глобалните тенденции за 2040 г. ще бъдат използвани при оценките на заплахите от Белия дом и Пентагона в бъдещи издания на стратегическите документи, включително Стратегията за национална сигурност, която се очаква по-късно тази година.

Тези за естеството на дългосрочното съперничество между САЩ и Китай или мегатрендовете ще бъдат въведени в предположенията в новите американски военни доктрини и оперативни концепции.

„Синоцентризмът“ в части от разузнавателния доклад отразява по-широк и до голяма степен американски възглед за първенството на заплахите от Китай, с известна тяхна релативизация спрямо Русия, дори ако мотивите на двете сили се разглеждат като отрицателни.

Докладът отделя малко място на чисто европейските въпроси, приемайки по -нататъшен напредък в интеграцията на ЕС и значението на сътрудничеството между Европа и САЩ в стратегическите интереси на САЩ.

Подобни заключения могат да бъдат използвани от администрацията на Байдън като гаранция за ангажимента й към трансатлантическото партньорство с Европа, както и при постоянното искане за избирателно сътрудничество на САЩ или диалог с Китай и Русия.

Трябва да се предположи, че основната стратегия на САЩ ще се съсредоточи върху противодействието на предизвикателствата и заплахите от Китай и негативните аспекти на глобалните мега тенденции и ще има за цел сътрудничество по тези въпроси със съюзниците на САЩ.
От една страна, това би означавало, че САЩ може да са готови да направят някои отстъпки на Русия, но от друга страна, САЩ са изцяло ангажирани с много тясно партньорство с ЕС и големите европейски държави в глобален и регионален план въпроси.

Основното значение на доклада Global Trends е, че европейските съюзници трябва да разширят дневния ред на двустранните си отношения със САЩ.

В допълнение към усилията за получаване на възможно най-широка подкрепа за политиката на САЩ спрямо Китай, администрацията на Байдън ще очаква съюзниците си да се ангажират с усилия за решаване на въпроси, свързани с технологичните, икономическите, климатичните и демографските тенденции или последващите пандемии.

Превод: БЛИЦ