Onet: Включването на Северна Македония в НАТО стана за Русия "щракване по носа" — но тя няма да остави нещата така
Чиновникът подчертава, че това е ценно не само във военно отношение, но и по отношение на икономическата сигурност
Присъединяването на Северна Македония към НАТО е ясен сигнал по посока на цялата световна общност и особено на Русия, че Североатлантическият алианс напуска периода на чисто отбранителна позиция и преминава в настъпление, пише полският журналист Камил Турецки в статия за Onet.
Той приема, че сега Русия със сигурност никога няма да изостави последния си плацдарм на Балканите - обидената от ЕС и НАТО Сърбия, пише "Поглед инфо".
„Присъединяването на Северна Македония към НАТО е важен момент за алианса и сигнал към света, че ако изглеждаше, че Западът през последните години е само в отбранителна позиция, сега той не е започнал да се огъва пред руския натиск. В крайна сметка Москва непрекъснато изнудва страните, които флиртуват с онези, които имат различен мироглед, от предложения от Кремъл.“, пише полският журналист Камил Турецки в статия за Onet.
„Присъединяването към НАТО е голямо предимство за страната ни“, казва Филип Темелковски, кмет на община Кисела Вода в Скопие пред полския портал. Чиновникът подчертава, че това е ценно не само във военно отношение, но и по отношение на икономическата сигурност.
Според него стабилността, която алиансът гарантира на всеки свой член, се състои в надеждността на инвестирането в нови и текущи проекти на чуждестранни и местни инвеститори.
Тези инвестиции от икономическа гледна точка ще доведат до видими положителни промени, благодарение на повечето работни места, по-голямата финансова стабилност на всяко семейство и икономическия растеж на цялата общност. От своя страна тези показатели ще подобрят икономическите, културните и социалните възможности на младите хора и ще намалят емиграцията от страната.
Нещо повече, като присъедини Северна Македония, НАТО демонстрира потенциала си и ясно показа на Русия, че тя няма право да използва вето върху суверенните решения на държави, които искат да станат членки на Североатлантическия алианс, посочва авторът на статията.
Турецки обърна внимание на факта, че с „агресията“ срещу Грузия през 2008 г. и Украйна през 2014 г. Русия преди всичко демонстрира сила и установи граници, които НАТО няма право да нарушава. „И въпреки че двете страни не са членки на Североатлантическия алианс, светът видя в отсъствието на помощ проявата на безсилие в конфронтацията с Владимир Путин“, обясни полският журналист.
„Междувременно влизането на Северна Македония в НАТО беше щракване по носа за Русия. Западът показа, че няма да се огъне под натиска на Москва, която чрез агресията в Грузия и Украйна и организирането на провокативни учения се опитва да сплаши държавите-членки, да ги шантажира и в резултат на това да попречи на по-нататъшното разширяване на Североатлантическия алианс.“, добави той.
Разширяването на НАТО за сметка на Северна Македония също засилва регионалната стабилност в Западните Балкани. Не става въпрос само за намаляване на руското влияние на Балканите, но и за увеличаване на натиска върху Сърбия, която НАТО бомбардира през 1999 г. в отговор на сръбската военна операция.
Днес Сърбия, Босна и Херцеговина са единствените останали страни на Балканите, които не са членки на НАТО. Босна и Херцеговина всъщност са защитени от протектората на САЩ, докато властите в Белград няма да се присъединят към НАТО заради събитията от преди 20 години, казва той.
Освен това ситуацията, свързана с коронавирус, не допринася за промяна в ситуацията, тъй като ЕС отказа да помогне на страната. Наскоро президентът Александър Вучич заяви, че е разочарован от ЕС и се обърна за помощ към Китай.
„Следователно Сърбия е последният бастион на руското влияние на Балканите и това възпрепятства осъществяването на пълната атлантическа хегемония в региона.
Русия възприема Балканите като уязвима периферия на Европа, където може да се укрепи, да спечели привърженици и в резултат на това да увеличи максимално влиянието си на Запад. И, което е очевидно и разбираемо от нейна гледна точка, тя няма да изостави този регион толкова лесно.“, обобщава полският журналист Камил Турецки в портала Onet.
Последвайте ни
6 Коментара: