Канадските вирусолози са потвърдили ефективността на лекарство в борбата с коронавируса. Съответното изследване е публикувано в Journal of Biological Chemistry.
Учени от университета в Алберта, Канада, са забелязали, че лекарството ремдесивир, предназначено за борба с ебола, блокира механизмите за възпроизвеждане на коронавируса.

Медиците са заявили, че са тествали лекарството срещу близкоизточния респираторен синдром (MERS), който се явява родствен на коронавируса SARS-CoV-2. Виролозите са стигнали до заключението, че ремдесивир действа много мощно срещу размножаването на смъртоносния вирус.

Виролозите Матиас Готе и Егор Чесноков, които са участвали в изследването, са забелязали, че ремдесивирът може да се разглежда като антивирусно средство за пряко действие срещу SARS-CoV-2.

Учените подчертават, че документирането на факта на прякото действие на лекарството потвърждава перспективността за по-нататъшните му клинични изпитания. В същото време Готе обобщава, че въз основа на лабораторни изследвания е невъзможно еднозначно да се каже, че лекарството ще бъде ефективно в реални условия.

Трябва да сме търпеливи и да чакаме резултатите от клиничните изпитания “, подчертал е Готе. Ремдесивир е едно от лекарствата, чиято ефективност се следи от Световната здравна организация (СЗО) въз основа на тестове, проведени в 12 страни. Лекарите смятат, че резултатите от изследванията могат да се очакват през април или май.

По-рано японски учени забелязаха ефективността на антиретровирусното лекарство нелфинавир върху вирусни частици на SARS-CoV-2. Лекарите заявиха, че лекарството, дори в малки дози, ефективно спира възпроизвеждането на вируса.

Превод и редакция: БЛИЦ