Докато работeха на мястото на разрушен супермаркет, археолози откриха храм на 650 години на дълбочина близо 3 метра, съобщи Асошиейтед прес, цитиран от БТА. Кръглата платформа с диаметър 11 метра и височина малко над 1 метър сега стои в сянката на строящ се мол. Вярва се, че мястото е построено за преклонение пред Бога на вятъра Ехекатъл Кетцалкоатъл. Обектът ще бъде предпазен с голяма витрина, през която ще се вижда.
Педро Франсиско Санчес Нава - координатор от Националния институт по антропология и история на Мексико, каза, че са очаквали да намерят керамични парчета и човешки останки. Но надолу в земните пластове те са открили храма, който дава още един нагледен пример как хората от Мексико-Тлателолко са почитали едно от главните си божества.

Сред находките има скелет на бебе без следи от травми, кости на птица, обсидиан, бодли на кактус столетник и керамични статуи.

По-голямата част от замазката на храма е запазена непокътната. Археологът Салвадор Гилием каза, че подобни постройки, кръгли от трите страни и с правоъгълна платформа от четвъртата, са намирани и преди в същия район.

Храмът е разположен в периметъра на обширна религиозна зона в квартала Тлателолко на столицата, въпреки че голяма част от този периметър днес е зает от градската инфраструктура.
На територията на днешен Мексико има няколко различни града, предшестващи испанците, каза изследователят Едуардо Матос Моктесума.

Два от тях са Тлателолко и съперничещият си с него Теночтитлан. Древният град Теночтитлан бил център на политическа сила, докато Тлателолко имал важен пазар, който бил забелязан дори от испанския конкуистадор Херман Кортес. Накрая Теночтитлан поел контрол над Тлателолко.

Когато испанците и техните съюзници започнали да завладяват Теночтитлан, жителите на града се оттеглили към Тлателолко, за да продължат сраженията оттам. Тлателолко останал последното място на съпротива срещу испанците в окръга.

Наскоро откритият храм е само на метри от мястото, където мексикански войници убиха протестиращи студенти през 1968 година.