Независимо от натиска на Вашингтон, Франция и Великобритания решили да отложат разглеждането в Съвета за сигурност към ООН въпроса за налагане на нови санкции срещу Сирия преди идването на власт на Доналд Тръмп, пишат в Foreign Policy коментаторите Колум Линч и Джон Хадсън.
Към края на декември, буквално няколко седмици до инаугурацията на Тръмп, главните съветници по националната сигурност на Барак Обама се подготвили за финална схватка с Русия на международната арена, отбелязва изданието.
 
Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър убеждавала ключовите съюзници на Вашингтон – Лондон и Париж – да способстват за приемането на отдавна отлаганата резолюция, която би подложила на санкции сирийското правителство за „използване на химическо оръжие” в конфликта.
 
Администрацията на Обама настоявала СС при ООН колкото се може по-бързо да проведе гласуването, за да „привлече към отговорност” сирийския президент Башар Асад и неговия екип, пишат авторите на публикацията.
 
Тази мярка трябва да хвърли предизвикателство към Русия, която преди това нарече текста неприемлив и със сигурност би му наложила вето.
 
САЩ обаче получиха отпор именно от страните, от които най-много очакваше подкрепа. Британия и Франция обаче този път не се решиха да влязат във възможен конфликт с Тръмп и след няколко отлагания по различни поводи сега изобщо изтеглиха резолюцията от гласуван, пише Foreign Policy.
 
Лондон и Париж правилно прецениха, че изразилия желание Тръмп да сътрудници с Русия относно Сирия едва ли ще иска конфликт с Москва по въпроса за сирийското химическо оръжие в ООН. Това на свой ред означава, че международните усилия по „наказването на Асад” най-вероятно ще се провалят, обобщават авторите.
 
Превод и редакция: БЛИЦ