Екатерина Захариева е на път да издържи първия си тест в Брюксел, макар че е "новачка“ в институциите на Европейския съюз, коментират в редакцията на изданието Politico, пише "Фокус".

България беше единствената държава, която се вслуша в нареждането на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да номинира и мъж, и жена за поста. В крайна сметка фон дер Лайен се спря на Захариева, бивш външен министър и бивш министър на правосъдието и регионалното развитие.

Номинираната за комисар за стартиращи фирми, научни изследвания и иновации вероятно ще се сблъска с трудни въпроси относно плановете си за подкрепа и стимулиране на иновациите, привличане на повече инвеститори и разширяване на "успешните истории“, с няколко нови законодателни акта.

За интересуващите се от технологичната политика не е тайна, че капацитетът на Блока да увеличи технологичните компании е далеч по-скромен спрямо този на другите региони по света. Захариева ще отговаря за основния опит на ЕС да запълни този недостиг на финансиране: Европейският съвет за иновации (EIC), фокусираната върху технологичните стартиращи компании част от водещата програма за научноизследователска и развойна дейност Horizon Europe. Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен обеща да "разшири“ програмата.

Френската стартираща лобистка група France Digitale обеща преди изслушването, че ще бъде "много бдителна“ към забележките на Захариева относно бюджета за иновации на ЕС. "Очакваме с нетърпение да видим как г-жа Захариева иска да подобри ролята си с по-ефективно разпределени ресурси за изследвания“, обяви групата в съобщението.

Други области, които стартиращият свят ще следи отблизо, са обещаният "Закон за иновациите“ и какво ще произтече от него, както и известният т.нар, 28-ми режим на стартиране. Това ще бъде правен статут в целия ЕС за новосъздадени компании, който цели да премахне разпокъсаността в корпоративното право при учредяване на компании.

Работата по този режим обаче ще се ръководи от Майкъл Макграт, номинираният за еврокомисар по правосъдието.

Може ли Захариева, за която се смята, че ще стане първият комисар по стартиращи компании в ЕС, да оправдае големите очаквания, които технологичните стартиращи фирми сега имат за такава работа?

Тя е третата поред българка, която държи портфолиото за научни изследвания и иновации (преди това бяха Мария Габриел и Илиана Иванова), но Урсула фон дер Лайен добави "стартъпи“ към заглавието на портфолиото. Общността на стартиращите технологии, която често се оплаква, че е пренебрегвана в Брюксел, отдавна иска такава роля.

Бившите италиански премиери Енрико Лета и Марио Драги в съответните си доклади поставиха голям акцент върху иновациите и стартиращите компании; новата Комисия сега трябва да покаже "голяма спешност и правилно изпълнение“, подчерта инвеститорът Андреас Клингер, който стартира петицията на EU Inc по-рано този месец.

Как обаче Захариева ще стимулира сектора на науките за живота? Тя може да няма здравно портфолио, но производителите на лекарства, биотехнологиите, големите и малки фармацевтични компании ще искат да чуят повече за плановете й за своя сектор в рамките на изслушването днес.

Стратегията на ЕС в областта на науките за живота беше спомената само накратко в писмените въпроси на Захариева към евродепутатите миналия месец, така че индустрията без съмнение ще се надява най-накрая да чуе подробности за нейните планове.