Канадско-виетнамски търговец, затворен почти за 17 години в Западна Австралия заради многомилионна сделка с кокаин, бе оправдан, след като се доказа, че може би негов български съучастник му е подхвърлил наркотиците.

30-годишният Тони Ле-Та беше осъден през февруари миналата година за доставка на кокаин на стойност 20,79 килограма при сделка в хотелска стая в Порт Хедланд.

Наркотиците бяха открити в 20 отделни опаковки, увити в кърпа вътре в куфар.

Г-н Ле-Та беше осъден на 16 години и 10 месеца зад решетките, но обжалва присъдата през декември.

Апелативният съд на Западна Австралия в сряда постанови, че присъдата на журито на Окръжния съд е неразумна, тъй като държавата не успяла да докаже, че г-н Ле-Та е предал физически куфара, съдържащ наркотиците, на получателя му.

По делото имаше много безспорни факти, включително ролята на сънародника от Канада Ван Дю Нгуен като „купувача“ в сделката в хотел Esplanade през май 2017 г.

Прокурорите твърдят, че г-н Ле-Та е предал кокаина на Нгуен, след като потенциално го е получил от българите Надежда Братанова и Георги Станчев, които са видени на кадри от видеонаблюдение, пристигащи в хотела с куфара.

Българите не представлявали интерес за разследването, но по-късно бяха осъдени за трафик на метамфетамини, след като бяха хванати да разтоварват наркотиците в севера на Западна Австралия.

Сава Иванов Кюлджиев, моряк от България, бил натоварен да достави 30,2 килограма метаамфетамини, който той взел на борда на Cape Owl, кораб за насипна руда в Китай.

След качване в Дампиер, Кюлджиев прекарал метаамфетамините от пристанището в две раници и оранжева спасителна жилетка и ги предал на Станчев и Братанова, които чакали на паркинг.

Триото било хванато по време на прекадаването и осъдено на повече от 10 години в затвора.

Прокурорите доказаха извън разумното съмнение, че г-н Льо-Та е един от няколкото души, участвали в планирано предаване на куфара, съдържащ кокаина, заяви съдия Андрю Бийч в подкрепа на жалбата.



Прокурорите обаче се ограничили в процеса, като твърдят, че самият Ле-Та е доставил куфара на Нгуен, каза той.

Основата на делото на прокуратурата включва няколко съобщения от WeChat между Нгуен и Дейвид Хунг, информиращи Нгуен за „вероятно виетнамец“ , който ще дойде в стаята му, за да достави наркотиците за 10 минути.

По-късно г-н Ле-Та е забелязан да напуска стаята на Нгуен и у него е намерена банкнота от 1 щатски долара със сериен номер, който съвпада с този, предоставен от Нгуен на Дейвид Хунг.

Но нито ДНК или отпечатъци на г-н Ле-Та не са намерени върху куфара или кърпата, покриваща наркотиците, и нито един кадър от видеонаблюдение не показва виетнамеца да носи куфара куфара.

Прокуратурата твърди, че доларовата банкнота е знак, който означава, че наркотиците са доставени безопасно и твърди, че г-н Ле-Та е куриерът, който е предал наркотиците на Нгуен.

Въпреки това съдията Бийч заяви, че обстоятелствата не изключват алтернативната хипотеза, че един от българите е предал куфара и е уважил помилването.

Превод: БЛИЦ