Какво би станало, ако можем да живеем вечно? Това е въпрос, над който отдавна размишляват както измислени суперзлодеи, така и милиардери от Силициевата долина.

Сега изследователи от Япония твърдят, че може би са направили крачка към увеличаване на човешкото дълголетие с успешни изпитания на ваксина срещу клетките, които допринасят за процеса на стареене, предаде Euronews.

При лабораторни тестове лекарство, насочено срещу протеин в т.нар сенилни клетки - тези, които по естествен път са спрели да се възпроизвеждат - забавя прогресирането на слабостта при по-възрастни мишки, съобщиха изследователите от университета "Джунтендо" в Токио.

Ваксината е насочена успешно и към стареещите клетки в мастната тъкан и кръвоносните съдове, което предполага, че тя може да има положително въздействие върху други заболявания, свързани с напредващата възраст.

Клетките започват да стареят, когато престанат да се възпроизвеждат, често в отговор на естествено увреждане на тяхната ДНК. Смята се, че клетъчното стареене допринася за цялостния процес на остаряване, както и за свързани заболявания като болестта на Алцхаймер и някои видове рак.

Биологичният процес на стареене е много сложен, поради което е малко вероятно една-единствена стратегия да го спре напълно или да го обърне. Въпреки това изчистването на стареещите клетки изглежда е един от най-лесните и потенциално по-ефективни начини, казват учени.

Различни експерименти показват, че предотвратяването на натрупването на стареещи клетки удължава живота на мишки с между 15 и 35%. Изследователите обаче все още не знаят колко може да се удължи животът на човек чрез същия метод.