Математикът проф. Николай Витанов даде кратка информация за войната за 19 октомври. Ето какво написа той в личния си фейсбук профил:

Кратка информация за войната за 19 октомври 2022 г.

Българската политика е пред очите ви. Нови избори или Франкенщайн, това съм прогнозирал отдавна. Кое смятам за по-вероятно ли? Ами вижте реда, в който ви ги казвам вариантите. У нас работата е стигнала дотам, че и един Франкенщайн е трудно да се съшие тъй, че конците му да изкарат до края на зимата.

Коментар за войната

Човек трябва да внимава с идеологическите клишета. Ето ви пример. Казват, че комунизмът било съветска власт плюс електрификация. Ами тогава, руската армия унищожава остатъците от комунизма в Украйна чрез удари по критичната енергийна инфраструктура останала от строежа на комунизма по съветските времена.

Изречение номер 1: Сталинград 2: Изборите в САЩ наближават, време е мегаюрушът към Херсон да почва – промедление смерти подобно.

Изречение номер 2: До възобновяването на подробните коментари остават 23 дни

Изречение номер 3: Долу цензурата. Да живее свободата на словото.

Така добре ли е? Хайде сега, коментирайте си. Аз един месец ще карам така.

Нататък по нашите си теми

Политологията –(Ден 32)

Днес още за параметрите на политическия режим. Виждате, че параметрите са много, значи са възможни различни настройки на режима. Въпросът е – каква е целта зад една или друга настройка на политическия режим. Целта винаги е простичка – реализация на интересите на управляващите. Ами народа, бе, Витанов. А, за датския народ ли ме питате? Датския народ трябва да поизгнива, че да има нещо гнило в Дания. Тъй, караме нататък. И се набиваме баш в един интересен параметър – място и роля на недържавните структури в политическата система на обществото. Важен параметър. И му отделят много вниманиe в Щатите. Там организации, финансиране от чужбина се обозначават като чуждестранни агенти. Тука ако ги обозначите така, ще видите, че политическият режим позволява нацвъкването на политическата система с такива организации. Затуй в Щатите може да има такъв закон, а тук не може. Ма те Щатите са империя, не са колония.

Тъй, следващ параметър на политическия режим – съотношение между законодателната и изпълнителната власт. Допреди две години у нас имаше някакво приличие в това отношение. Днес няма – законодателната влас е разгъргарачкосана – избори, партии, избори, партии. Панаири, панаири – дето пее един набор на Алис Купър. Следващ параметър – тип на политическото поведение. Леле мале, тук да не коментирам какво е у нас, гледайте Великобритания. Там направиха Брекзит и сега камъните падат, падат от небето. Министър-председателницата се чуди какво да прави горката, но какво да правиш като от небето ти падат камъни върху главата и това е отдавна известно. Ами предопределя политическото поведение – беж на зиг-заг, че да не те удари някой камък по главата.

Ей, интересно нещо са параметрите на политическия режим, а? Хайде още един за днес, а другите – утре. Следващия параметър на политическия режим е характерът на политическото лидерство. Май-ко-о-о-о, дето казва един шоумен. Значи има двама, дето са формирали доста политическата система на таз държава – Ахмед Доган и Бойко Борисов. Тия двамата са формирали и доста политическия режим. Политическия режим се попромени – партийните ежби отслабиха парламентарната демокрация и вакуумът се запълва от президетстката институция. Мъчат се политици да сменят политическата система. Трудна работа. За да надцакаш например Доган, трябва да си по-добър от него. Добър философ с база сред слой от народа трудно се надцаква. Ами какво се прави като не можеш да го надцакаш? Наострихте ли уши? Да, ама Витанов са го научили на две неща в Германия: с какво не трябва да се захваща и кога да спре да приказва по даден въпрос. Ето спирам и минавам на Макиавели. Още за параметрите на политическия режим – утре.

Така, следват мисли от флорентинския сумрак.

МНОГО ГОЛЕМИТЕ ПОЗНАВАЧИ (ден 83)

... В спокойните времена те така и не можеха да си представят, че нещата могат да се променят...

Значи, казва ни Макиавели, пльосвате политическа система и политически режим тъй, че времената са спокойни. Като го държите това някое време, народът спира да си представя, че нещата могат да се променят. Е, някои като Доган и Витанов знаят законите на диалектиката и знаят, че малките изменения водят до качествени промени ако и след много години. Но колко са такива, дето знаят кой е Хегел и ... (Боже, опази, няма да му пиша името, че някои пак ще се разцвъркат). Та народът си живее в спокойните времена и когато качествените промени хванат по бели гащи политиците, настава това, което гледате по телевизията вече от доста време. Като се хвърли политическа нестабилност в тенджерата, трябва време да се сготви. Като сте гладен – звъните на външен доставчик и ви доставят МакДоналдс. То дали е полезно за ядене е друг въпрос, ама нали е американско, ядем. Пък американската демокрация, както вече ви писах, няма почва у нас. И ви обясних защо.

Това е за днес. Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук