Проучване установи кой е най-мразеният съветски лидер според руснаците
Горбачов ръководи СССР от 1985 г. до разпадането му през 1991 г. и се смята за една от най-важните фигури в историята на 20-ти век
Проучването, проведено от държавния руски център за изследване на общественото мнение (WCIOM), също така установи, че космонавтът Юрий Гагарин, първият човек в космоса, е най-обичаният мъж от съветската епоха за съвременните руски граждани.
От анкетираните 1600 души 20% посочват Горбачов като най-мразеният човек на съветската епоха, далеч по-напред от всички останали.
Горбачов ръководи СССР от 1985 г. до разпадането му през 1991 г. и се смята за една от най-важните фигури в историята на 20-ти век.
Въпреки това, докато той се радва на положителна репутация извън страната, на него се гледа по различен начин в Русия. Много хора го обвиняват за постсъветската икономическа криза, която доведе до драматичен спад в жизнения стандарт, както и за намаляването на статута на Москва на световната сцена.
Зад Горбачов в „най-мразената“ класация с 11% се наредиха трима съветски лидери тежка категория, които се борят за второто място: Сталин, неговият брутален и убийствен шеф на тайната полиция Лаврентий Берия и наследникът на Сталин Никита Хрушчов.
Беше установено, че Сталин, който управлява страната от 1924 г. до смъртта си през 1953 г., е особено непопулярен сред хората под 25 годишна възраст (19%).
Бившият генералисимус, който доведе Съветския съюз до победа във Втората световна война, разделя мнението в съвременна Русия. За някои той е герой заради военното си лидерство. За друг сегмент от обществото той е тиранин, който е ръководил репресивен и убийствен режим.
За трети той е смесица от двете. Това разделение се вижда ясно в анкетата на WCIOM, където той също е на трето място в проучването за най-обичаните съветски фигури.
Освен Сталин (20%), най-популярните хора бяха посочени по следния начин: Гагарин (41%), генералът от Втората световна война Георги Жуков (22%) и бившият лидер Леонид Брежнев (9%).
Последвайте ни
6 Коментара: