Преди 400 хиляди години - именно тази цифра учените назоваха като датата на първата миграция на хора в Арабия. Това се доказва от изследването на каменни оръдия, които са намерени на това място. 

В близост до Арабския полуостров са минавали много пътища на миграция на древни хора, но историята на заселването на тази територия все още не е добре проучена. Международен екип от изследователи е извършил разкопки, за да разбере по-добре историята на полуострова.

Особено внимание беше обърнато на района на пустинята Нефуд. През дъждовния сезон сухият и необитаем район се превръща в оазис, покрит с ливади. Факт е, че благодарение на големите вдлъбнатини между дюните, там се натрупва вода и се образуват езера, които правят това място благоприятно за живот и го определят като основен лагер на номадите. Именно в района на Нефуд е открит най-голям брой ценни артефакти.

По време на разкопките са открити каменни оръдия на труда, останки от животни и хора, изследването на които показва, че първите заселници се появяват в Арабия преди 400 хиляди години.
Изследователите също така отбелязват, че районът на Арабия е бил обитаван от представители на африканската и евразийската групи. Това се доказва от разнообразието на материалната култура, открита на мястото на разкопките.

Превод: БЛИЦ