Първият смъртен случай на COVID-19 в САЩ идва близо месец по-рано от първоначалната информация
Д–р Джеф Смит от Санта Клара е категоричен, че заразата се появява в Щатите още през декември 2019 г.
Здравните власти в САЩ базираха до момента голяма част от изследванията си за развитието на коронавируса на база първия смъртен случай в страната, но последната публикация на LA Times показва документ, доказващ, че първият загинал не е на 29 февруари, а на 6 февруари, което е близо месец по-рано.
Новата информация променя и предположението, че заразата влиза от Източния бряг на Щатите. Случаят от края на февруари е установен в Къркланд, щата Колумбия, а този от 6 същия месец е в Санта Клара, щата Калифорния.
Д–р Джеф Смит от Санта Клара е категоричен, че COVID-19 се появява в САЩ още през декември 2019 г., за да се стигне до фаталния случая два месеца по-късно. Причината за заблудата на медиците е, че по онова време в щата вилнее друг грип с подобни симптоми и това е помогнало на непознатия вирус да се развие безпрепятствено.
Новите открития доближават датите, на които вирусът първоначално бе открит в провинция Хубей в Китай, което може да послужи за нова основа на разследването кога, как и защо се допусна коронавирусът да обхване целия свят.
Предположенията към момента са, че “нулевият пациент“ е 55-годишен мъж, диагностициран на 17 ноември, по данни на South China Morning Post. До средата на 15 е установен двуцифрен брой болни, а само за две седмици заразените достигат 381.
На Световната здравна организация (СЗО) ѝ отнема няколко месеца, за да може на 12 март 2020 г. да обяви вируса за глобална заплаха, а в рамките на месец Европа и САЩ се превърнаха в най-заразените територии с над 2,5 млн. болни и повече от 170 000 загинали, според събраната информация от СЗО.
Фармацевти от цял свят работят неуморно, за да ускорят процеса по намиране на ваксина, като вече Германия и Великобритания провеждат клинични тестове на свои разработки.
Прогнозите са, че първите реални резултати ще дойдат не по-рано от есента, а до тогава правителствата на над 190 страни по света прилагат ограничителни мерки, за да може заразата да се ограничи и времето да позволи на човешката природа да пребори смъртоносния вирус.
Статистиките сочат, че около 7% от заразените не оцеляват и макар това да не звучи чак толкова плашещо, проблемът става реален за всички ни, когато осъзнаем, че на практика всеки има възрастни и болни близки, които биха могли да попълнят тази “черна“ статистика, ако подходим безотговорно към тях.
Последвайте ни
1 Коментара: