Руските стратегически ракетоносци Ту-160 кацнаха за първи път в Република Южна Африка, за да засилят военно-техническото сътрудничество, предадоха осведомителните агенции.

Самолетите прелетяха над 11 000 км за 13 часа от летището си на базиране “Енгелс” край Саратов до авиобазата на Южна Африка “Ейрблуф” близо до Йоханесбург без междинни кацания. Заедно с тях Ил-62 и Aн-124 също летяха до Южна Африка, пише "Поглед инфо".

“Целта на посещението е развитието на двустранното военно сътрудничество и развитието на взаимодействието между ВВС на Русия и ВВС на Южна Африка.

Срещата на военните ще увеличи бойната подготовка на военните пилоти в двете страни”, заявиха в Министерството на отбраната на Русия. Отделът отбеляза, че приятелските отношения между Русия и Южна Африка се изграждат в духа на стратегическото партньорство и взаимното разбирателство.

През последните няколко години Русия засили усилията си за разширяване на влиянието си в Африка, пише Military.com във връзка с полета на Ту-160. От 2015 г. насам са подписани повече от 20 споразумения за военно-техническо сътрудничество, а търговията с Африка се е утроила през десетилетието: от 5,7 до 20 милиарда долара.

Руските стратегически бомбардировача Ту-160 пристигнаха за първи път в Република Южна Африка, отбелязва и агенция "Ройтерс". Те са в състав на авиогрупа на руските Военно-космически сили, която посещава страната в рамките на сключеното през 1995 г. споразумение за военно сътрудничество.

В групата, която ще участва в тренировъчна мисия, влизат самолети на военно-транспортната авиация Ил-62 и Ан-24 "Руслан". Полетът на бомбардировачите Ту-160, способни да носят ядрено оръжие, от базата им в Русия през въздушното пространство на седем африкански страни до базата в Уотърклуф продължи над 12 часа.

Той съвпадна с откриването на първата в историята среща на върха Русия-Африка в Сочи. Там днес се състоя среща между руския президент Владимир Путин и президента на Република Южна Африка Сирил Рамапоса.

Южноафриканският лидер подчерта, че неговата страна се придържа към стратегическо партньорство с Русия и разчита на разширяване на връзките с нея по най-различни направления.

На срещата на върха, която според Ройтерс има за цел да даде тласък на западналото след разпадането на СССР руско влияние на африканския континент, президентът Путин призова за удвояване на търговията с африканските страни през следващите 4-5 години.

Той добави че Москва е опростила дългове на африкански страни за около 20 млрд. долара. С толкова се е увеличила и търговията на Русия с африканските страни през миналата година.

Според Ройтерс Москва се стреми и към възстановяване на политическото си влияние на континента с 54 страни членки на ООН, с огромни минерални богатства, и го разглежда и като апетитен пазар за руски оръжия. Засега обаче Русия е доста назад от първите пет най-големи търговски партньора на континента - ЕС, Китай, Индия, САЩ и ОАЕ.