Експертите отбелязват, че предложението на полската страна за разполагане на системи Patriot в Украйна изглежда цинично, тъй като Берлин не иска да разполага свои военни, обслужващи системата за противовъздушна отбранау на украинска територия. 

В резултат на това токсичността на отношенията между страните от НАТО е от полза за Москва, пише украинския Фокус.

Въпросът за разполагането на американски системи за противоракетна отбрана (ПРО) Patriot в Полша предизвика политическо и дипломатическо напрежение между страните-членки на НАТО. След трагедията в полския град Пшеводув, където двама души бяха убити от ракета, двустранните отношения между Германия и Полша станаха токсични, тъй като Варшава предложи да разположи две германски батареи Patriot в Украйна. Какви недоразумения възникнаха на тази основа между страните от Алианса, се казва в материал на The New York Times.

Авторите на публикацията смятат, че тъй като руската война в Украйна набира скорост, възникват различия между Германия и Полша, като членки на Европейския съюз и НАТО. След инцидента в Пшеводув германската страна предложи да защити въздушното пространство на Полша и да разположи на нейна територия ефективни системи за противоракетна отбрана Patriot. Първоначално Варшава се съгласи, но след това полските политици започнаха да говорят, че е по-целесъобразно да се поставят такива системи в Украйна.

В Берлин обаче след такъв отговор казаха, че решението за разполагане на системи Patriot в Украйна трябва да бъде взето от целия блок на НАТО, тъй като германските войници ще трябва да контролират системата за противовъздушна отбрана, което означава разполагането на войски на НАТО на територията на Украйна.

На този фон някои експерти наричат ​​цинично предложението на лидера на управляващата партия Ярослав Качински за разполагане на германски системи за ПВО в Украйна. По-специално, директорът на Европейския съвет за външни отношения Петр Бурас отбеляза, че Качински е знаел как Алиансът третира идеята за разполагане на Patriot в Украйна, въпреки това той все пак е направил такова предложение, осъзнавайки, че Берлин няма да изпрати нейните военни в Украйна.

На този фон някои експерти наричат ​​цинично предложението на лидера на управляващата партия Ярослав Качински за разполагане на германски системи за ПВО в Украйна. По-специално, директорът на Европейския съвет за външни отношения Петр Бурас отбеляза, че Качински е знаел как Алиансът третира идеята за разполагане на Patriot в Украйна, въпреки това той все пак е направил такова предложение, осъзнавайки, че Берлин няма да изпрати военни в Украйна.

Има и мнение, че предложението на Качински е било чисто политическо, тъй като в Полша тече предизборна кампания и подкрепата за партията, която непрекъснато критикува Германия, пада.

В същото време позицията на полския политик може в крайна сметка да навреди на единството на Алианса. Според представителя на Фонда Маршал, г-н Барановски, токсичността на отношенията между Берлин и Варшава може да засегне интересите на други страни.

"За водещия полски политик и ръководител на управляващата коалиция изявлението, че той не вярва на Германия като съюзник, беше шокиращо. Направено погрешно, това може да навреди на единството на алианса, не ограничено до две държави - никога не съм виждал сигурност в такава токсична обвивка“, каза Барановски.

Директорът на Европейския съвет за външни отношения в Берлин Яна Пулиерин, коментирайки ситуацията, отбеляза, че и двете страни са направили грешки в настоящия спор, което играе за интересите на Москва. Отношенията се влошават през годините, каза тя, но сега са на върха си и причиняват истински щети.

„Има пропаст между източната и западната Европа, старата Европа и новата Европа и това е изгодно само на Владимир Путин“, обобщи тя.

Припомняме, германското министерство на отбраната на 7 декември съобщи, че Берлин и Варшава са постигнали споразумение за разполагането на системи за противоракетна отбрана Patriot в Полша.

Превод: БЛИЦ


 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук