Responsible Statecraft: Украйна каза - искаме НАТО във войната
Зеленски поиска от западните държави да им позволят да използват техните оръжия, за да атакува военни обекти на руска територия
Украинският президент Володимир Зеленски упрекна страните от НАТО тази седмица за нежеланието им директно да се включат в битката срещу Русия, пише Responsible Statecraft.
„Какъв е проблемът с включването на страни от НАТО във войната? Няма такъв проблем“, каза Зеленски пред New York Times в пламенно интервю.
Западните самолети биха могли просто да „свалят това, което е в небето над Украйна“, без да напускат територията на НАТО, твърди той, като по този начин смекчават рисковете от ескалация.
Зеленски добави, че би приветствал всякакви планове за изпращане на войници на НАТО в подкрепа на военните усилия на Украйна на място. Украинският лидер също поиска от западните държави да позволят на Украйна да използва техните оръжия, за да атакува военни обекти на руска територия, пише "Фокус".
Все по-отчаяните молби на Зеленски идват в труден момент за Украйна. Измина повече от година и половина, откакто Киев постигна значителни успехи на бойното поле.
Както наскоро посочи политологът Греъм Алисън, Русия завзе повече територия през последните два месеца, отколкото Украйна освободи в цялото си контранастъпление през 2023 г.
Украйна се опита да си върне предимството чрез кампания от атаки срещу руска инфраструктура, включително складове за гориво и електроцентрали.
Тактическата промяна е отчасти отговор на дългогодишната кампания на Москва за удари по украинската енергийна инфраструктура, която принуди Киев да наложи постоянни прекъсвания на тока тази седмица за първи път след инвазията на Русия през 2022 г.
В този момент на криза САЩ избраха подхода на Златокоска.
Американски служители отдавна се противопоставят на украинските удари на руска територия, отчасти поради опасения от ескалация и отчасти поради потенциалното въздействие върху световните цени на петрола. Но държавният секретар Антъни Блинкен изглежда смекчи тази позиция в коментари миналата седмица.
„Не сме насърчавали или разрешавали удари извън Украйна, но в крайна сметка Украйна трябва сама да вземе решения за това как води тази война“, каза Блинкен . „Ще продължим да подкрепяме Украйна с оборудването, от което се нуждае, за да спечели.“
От гледна точка на Украйна подобни коментари са твърде двусмислени. Но американските действия са малко по-директни. Само преди няколко седмици Вашингтон разкри , че тайно е предоставил на Киев ракети с голям обсег, които са способни да поразяват дълбоко руска територия.
САЩ са по-твърди в противопоставянето си на изпращането на войски в Украйна или пряката помощ за свалянето на руски ракети.
Докато някои държави от НАТО подкрепят идеята за разполагане на войници в страната, генерал Си Кю Браун, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, каза в понеделник, че „в момента няма планове за въвеждане на американски инструктори в Украйна“.
„След като този конфликт приключи и сме на по-добро място, тогава бих предположил, че ще можем да върнем обучители обратно“, каза Браун.
Докато Зеленски омаловажава страховете от ядрена ескалация, Кремъл предприема различен подход. Руският президент Владимир Путин нареди тази седмица учения, в които неговите войски се упражняваха да използват тактически ядрени оръжия.
Въпреки че тези бойни оръжия са по-малки от стратегическите бойни глави, някои варианти могат да имат по-голям удар от бомбите, които сринаха Хирошима и Нагасаки през 1945 г.
Русия каза, че ученията, които се провеждат близо до границата с Украйна, са отговор на "провокативни изявления и заплахи на определени западни служители по отношение на Руската федерация".
Ескалационният ход подчертава дипломатическо напрежение, с което администрацията на Байдън все още не е решила. Докато Украйна и САЩ имат силен общ интерес да накарат Русия да плати за инвазията си, основната цел на Вашингтон е да предотврати ядрена ескалация, като избягва директен конфликт с Москва.
Украйна, от своя страна, има всички основания да въвлече САЩ във война, която Киев смята за екзистенциална.
Европейските държави са заседнали в меката среда. Европа има по-силни стимули да подкрепи Украйна и затова страни като Франция и Великобритания издигнаха планове за по-пряко участие във войната.
Но всеки внезапен ход естествено ще замеси техния най-мощен съюзник, Съединените щати, които категорично обезсърчават всякакви опити да въвлекат НАТО в конфликта.
Западът до голяма степен прикри тези разделения, като настояваше, че ще продължи да подкрепя Украйна „колкото е необходимо“. Но тъй като позицията на Киев на бойното поле се влошава, този подход може да има срок на годност.
Последвайте ни
5 Коментара: