Както БЛИЦ съобщи, правителството на малцинството в Словакия на премиера Едуард Хегер загуби вота на недоверие. Опозицията критикуваше неговия кабинет, че твърде активно подкрепя Украйна и не обръща достатъчно внимание на предизвиканите от това икономически сътресения, предаде Ройтерс. 

В четвъртък дясноцентристкото правителство на Словакия загуби вота на недоверие, което увеличи политическата нестабилност и може да доведе до предсрочни избори през 2023 г., докато страната от еврозоната се бори с нарастващите цени на енергията и отслабващата си икономика.

Предложението за вот на недоверие, прието от 78 депутати в 150-местния парламент, най-вероятно няма да означава незабавна смяна на правителството, тъй като министър-председателят Едуард Хегер остава в качеството си на служебен министър с ограничени правомощия, докато парламентарните партии и президентът Зузана Чапутова обмислят пътя напред.

Провеждането на избори преди насрочената дата през 2024 г., за което е необходима по-широка подкрепа в парламента, може да повлияе на подкрепата на Словакия за съседна Украйна, особено ако доведе на власт лявата опозиция, която понастоящем води в проучванията на общественото мнение и критикува военната помощ за Киев, коментира световната информационна агенция.

Членката на НАТО Словакия е силен поддръжник на Украйна след нахлуването на Русия, като приема бежанци, които са пресекли общата им граница и предоставя оръжия и друга помощ на Киев.

 

На снимката: Президентът Зузана Чапутова

Президентът Чапутова ще уволни кабинета, но ще го помоли да остане на работа докато назначи нов кабинет. Тази седмица тя заяви, че в този момент страната се нуждае от стабилно и работещо правителство.

Подкрепата за предсрочни избори през следващата година не беше ясна в четвъртък, а другите варианти включваха съставяне на ново правителство или оставане на Хегер за по-дълъг период.

Управляващата коалиция, в която участват фракции от либерали до християнконсерватори, пое властта през 2020 г., но загуби мнозинството си през септември, когато либертарианската партия SaS напусна след като лидерът ѝ Ричард Сулик многократно влезе в конфликт с шефа на управляващата партия ОЛАНО Игор Матович.

Матович, който изведе ОЛАНО на власт с обещания за борба с корупцията в 5,5-милионната страна, преди това се отказа от премиерския пост в резултат на предишен спор със Сулик, но неговият войнствен стил и честите промени в политиката продължиха да разклащат отношенията в правителството и парламента.

SaS се присъедини към лявата опозиционна партия, за да внесе вота на недоверие, обвинявайки правителството, че не помага на хората да се справят с по-високите цени на енергията.

"От половин година сме свидетели на постоянен хаос и неприемлив стил на управление. Това правителство не заслужава нашето доверие", заяви Сулик от SaS преди гласуването.

Политическият сблъсък попречи да бъде подкрепен бюджетният план на Хегер за 2023 г., който включва разходи за компенсиране на цените на енергията.

Без одобрението на бюджета, централноевропейската държава, чийто дълг е под средните стойности за Европейския съюз и е част от еврозоната, ще започне 2023 г. в предварителна рамка, ограничаваща държавните разходи в момент когато домакинствата и предприятията са изправени пред нарастващи сметки за енергия и хранителни стоки.

Намаляването на покупателната способност се отрази на икономиката, която нарасна с 1,4% на годишна база през третото тримесечие.

Сулик заяви по телевизията, че SaS иска да подкрепи създаването на ново правителство и не подкрепя свикването на предсрочни избори.

Водещата в проучването опозиционна партия "Глас" обаче заяви, че предсрочните избори са единствена възможност.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук