Ричард Корбет: Брекзитът би бил лош за цяла Европа, но катастрофа за Великобритания
Напускането ще бъде лошо за целия континент
Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ британският ветеран в европейската политика - депутатът от лейбъристката опозиционна партия Ричард Корбет. Корбет е бивш съветник на първия председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Работил е заедно с Алтиеро Спинели по написването на основополагащите договори на ЕС от Маастрихт и Амстердам.
Обединеното кралство представлява значителен дял от общата икономика на ЕС. Напускането на една от най-големите страни-членки ще повлияе зле на останалите. Колко зле зависи от много фактори от това какво ще се преговаря в споразумението за развода. Периодът за преговори е две години. Ще зависи от реакцията и на световните пари. Тя може да провокира други събития , да разкрие тлеещи слабости в икономиките на останалите европейски държави. Много са неизвестните , пред които сме изправени. Политически ще последва оспорване на членството в ЕС и други държави.
Много са неизвестните, пред които сме изправени. Политически ще последва оспорване на членството в ЕС и в други държави. Някои партии като Националния фронт във Франция или партията на Херт Вилдерс в Холандия със сигурност ще се възползват от това.
Преговорите могат да продължат и повече от две години ако двете страни в тях се споразумеят, че им е нужен по, дълъг период, уточни политикът, но изтъкна, че по регламетна трябва да завършат за 24 месеца:
Ако няма следка след изтичането на тези две години, няма да получим нищо, нито достъп до единния европейски пазар, нито отстъпки от бюджетните ни задължения към ЕС , така че страната ни ще продължи юридически да е обвързана с плащания , дари ако напусне. Всичко би се обърнало нагоре с краката и е от взаимен интерес да се стигне до споразумение. Но, наистина, две години са твърде кратък срок за това.
Опитният дипломат е категоричен, че евентуален Брекзит би отслабил стратегическата тежест на ЕС:
Обединеното кралство е една от двете военни сили в ЕС заедно с Франция. Тя е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и част от НАТО. Ако ЕС загуби Великобритания, това определено ще отслаби геостратегическата му тежест. И подозирам, че Владимир Путин ще бъде много доволен, ако Обединеното кралство излезе от ЕС. Естествено, евентуален „Брексит“ може да принуди останалите членки на съюза да заработят в по-тясно сътрудничество. Въпреки това, ще бъде голяма загуба.
Евентуалните последици от брекзит няма да се усетят веднага от хората на острова и британците, живеещи в ЕС:
Нищо няма да се случи изведнъж. Естествено, те повече няма да имат право според европейските закони да живеят и работят в друга страна. Статутът им ще зависи от решението на всяко отделно правителство и парламент. Гарантираното право на труд и постоянно местожителство, което имаме сега навсякъде в ЕС, просто ще изчезне. Във Великобритания вие най-вероятно ще загубите социалната защита, която ви гарантира европейското право – защитата от дискриминация, правото на спешна медицинска помощ и така нататък.
На въпрос кой ще носи историческата политическа отговорност за провала на кампанията, политикът заяви:
Правителството и консервативната партия се разцепиха на две по въпроса. Техните министри и депутати са дълбоко разединени по въпроса за оставането в ЕС. Почти целия политически спектър от опозицията – нашата Лейбъристка партия, либералите, зелените и дори шотландските националисти – работят в подкрепа на членството в съюза. С изключение на крайно-десните консерватори и крайно националистката Британска партия на независимостта, целият останал политически елит на страната е обединен за оставането ни. Ако спечелим референдума и останем в ЕС, вероятно това ще бъде въпреки господин Камерън, а не благодарение на него.
ОЧАКВАЙТЕ ЕКСКЛУЗИВНИ ПОДРОБНОСТИ ЗА СЪДБОВНИЯ РЕФЕРЕНДУМ, КОЙТО МОЖЕ ДА РАЗМЕСТИ ТЕКТОНСКИТЕ ПЛОЧИ НА ЕС, В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: