Роди се първото бебе, заченато след диагноза на неоплодена яйцеклетка
Бебето на родители от град Риети е било родено през октомври и е в добро здравословно състояние. Техниката за зачеването му е дело на сътрудничеството между римския университет „Ла Сапиенца“ и Генетичната лаборатория в Рим.
Техниката на „предзачеването“, описана в списанието Prenatal Diagnosis, не анализира ДНК-то на ембриона, а на структура на яйцеклетката, наречена полярно телце (globulo polare).
Произвежданото при всяка овулация полярно телце съдържа точно копие на генетичното наследство на жената, така че ако тя е носителка на генетично заболяване, то съдържа мутацията още в произхода на болестта. Следователно това телце е „черната кутия“, която съдържа огледалното копие на ДНК-то на жената. Заклещено между ядрото и мембраната на яйцеклетката, телцето бива изтласкано по естествен начин в процеса на узряването.
Извън Италия може да се анализира полярното телце от оплодени яйцеклетки и 18 часа след оплождането. В Италия обаче това не може да стане, защото оплодената яйцеклетка се смята за ембрион.
Затова и италианските изследователи са решили да анализират полярното телце преди оплождането, заради което е било необходимо да ускорят много от процедурите, използвайки и робот за манипулирането на епруветките. По този начин пълната диагноза може да бъде направена до 4 часа, така че здравата яйцеклетка може да бъде оплодена до 6 часа.
В случая с бебето от Риети селекцията на здравата яйцеклетка е позволила да се избегне предаването на детето на генна мутация, причиняваща наследствената болест на мускулите на Charcot-Marie-Tooth.
С италианския метод може да бъде помогнато на двойките, носители на генетични заболявания, да си родят здраво дете.
„Италианският път в изследванията в сферата на изкуственото оплождане най-после обединява науката и етиката и разрешава един от най-сериозните проблеми, свързан със стерилните двойки, носители на генетични заболявания“, твърди Москарини, преподавател в римския университет. По този начин се преодоляват и био-юридическите препятствия, наложени от настоящия закон в Италия.
Според Франческо Фиорентино от изследователския екип, в момента са в ход в Италия и други две бременности, до които се е стигнало след прилагането на предзачатъчна диагноза./Pronto Sofia
0 Коментара: