Какво всъщност стана в югозападната сирийска провинция Дераа – там са омесени радикална опозиция и „Ислямска държава”, нещо преди седмица стана и те се натиснаха уж да се предават дружно, но после не сложиха оръжие всички, дори генерал от опозицията призова да се бият до последен патрон...
 
Лентата на събитията трябва да се върне поне седмица назад. Тогава на 30 юни в град Бусра ал-Шам руски военни представители се срещнаха и преговаряха с представители на метежниците и те се съгласиха да предадат позициите си на армията. Оказа се, че преговори са водени само със сговорчивата част на бунтовниците.
 
Двете страни не се разбраха по важни въпроси: 1. От опозиционерите бе поискано да предадат цялото въоръжение и тежка техника, но те настояваха на поетапно сдаване на оръжията; 2. Бунтовниците поискаха безпрепятствено да напуснат района, както в случая в Източна Гута.
 
Само че оперативната ситуация в Сирия се промени и на руските военни тази практика им омръзна, защото неизбежно ще им се наложи да се бият в други райони на страната. Пък и в Идлиб се насъбра предостатъчно измет. Затова сега в Дераа въпросът е поставен ребром: или преминават в редовете на сирийската армия, или разстрел.
 
Метежниците отхвърлили предложението. Руски офицер, представил се като Александър, заплашил бунтовниците, че 40 техни самолета в Хмеймим са готови за удари.
 
В сряда, 4 юли, руските ВКС предприели безпрецедентна по своите мащаби операция. В продължение на 15 часа (включително през нощта) по позициите на противника са изстреляни над 600 ракети. Операцията приключила едва в четвъртък. Тогава представителят на въстаниците Хусейн Абазид заявил, че това не е честно, Русия прилагала тактика на „изгорената земя”, но уведомил, че хората му отново са готови за преговори.
 
Новите преговори се състояли в петък, 6 юли. Постигната е договореност сирийска войска и руска военна полиция да заемат редица селища в източната част на провинция Дераа.
 
Под контрола на правителствената войска преминало най-важното селище Насиб, където е разположен едноименният КПП на границата с Йордания. За да постигнат този локален успех, преди това е установен контрол над стратегически важния град Сайда. По такъв начин сега сирийско-йорданската граница практически напълно се контролира от сирийски войници и военнослужещи от Руската гвардия.
 
Що се отнася до южната част на провинцията, където продължават стълкновенията, там 30 селища приели руските условия и се присъединили към режима за прекратяване на огъня.
 
Сега радикалите здраво удържат своите позиции в западната част на Даръа – град Тифас се намира под техен контрол. Те също са обречени на поражение, което е въпрос на време.
 
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)