Русия разработва ново страховито оръжие - дронове-камикадзе
Какво представлява "Куб-БЛА" и какви възможности притежава този тип дронове?
Появата на дроновете-камикадзе
На 16 декември руските медии съобщиха за успешното приключване в Русия на държавните изпитания на дронове-камикадзе „Куб-БЛА“. Предполага се, че още през следващата година тези дронове ще започнат да пристигат във въоръжените сили на РФ.
Какво представлява "Куб-БЛА" и какви възможности притежава този тип дронове? Нека да разберем това.
„Куб-БЛА“ е първият руски дрон-камикадзе или, както го наричат военните, баражиращ боеприпас. Създателят на революционния за местната отбранителна индустрия дрон беше ижевското предприятие Zala Aero Group, което е част от концерна Калашников.
Баражиращите боеприпаси са безпилотни летателни апарати, изстрелвани както от повърхността на земята, така и от въздушни и морски носители, най-често оборудвани с осколочно-фугасна бойна глава.
Такива дронове-камикадзе, съчетаващи функциите на разузнаване, наблюдение и поражение, са способни да кръжат над бойното поле дълго време, оставайки готови за почти мигновен удар с висока точност. Това значително намалява времевия цикъл "откриване-поражение", което може да бъде от решаващо значение в съвременните бойни действия.
Отстъпвайки по редица тактически и технически характеристики на ударните дронове, носещи управляеми ракети и класически бомби, баражиращите боеприпаси, като правило, се отличават с по-опростена и следователно по-евтина конструкция.
Доскоро водещата позиция в света в създаването на баражиращи боеприпаси се заемаше от Израел. Не случайно почти първият дрон-камикадзе, който се появи на пазара, беше дронът Harpy, разработен от израелския концерн IAI и извършил първия си полет през 1989 г.
Смята се, че първият баражиращ /или скитащ се/ боеприпас, използван в битка, също е проектиран в Израел. Дронът-камикадзе Harop /Хароп/, разработен от IAI през 2001-2005 г., според арменското министерство на отбраната, е бил използван от азербайджанската страна в началото на април 2016 г., за да унищожи автобус с арменски доброволци в Нагорни Карабах.
Все пак, Хароп наистина стана широко известен малко по-късно - по време на 44-дневната война в Карабах през 2020 г. Тогава азербайджанската армия, използвайки масово такива устройства, нанесе доста значителни щети на своите противници.
Доскоро в арсенала на въоръжените сили на РФ нямаше дронове-камикадзе. Опитът от военните действия в Сирия обаче очевидно принуди руските военни да преразгледат отношението си към баражиращите боеприпаси. Както се знае, боевиците в Сирия многократно са се опитвали да атакуват разположената там руска авиобаза Хмеймим, с помощта на ръчно сглобени дронове камикадзе.
Възможно е това обстоятелство, заедно с израелския опит в създаването на баражиращи боеприпаси, в крайна сметка да са подтикнали концерна „Калашников“ да разработи собствени дронове-камикадзе, първият от които, според някои информации, се появиха през 2015 г.
„Стъпка към нови методи за водене на военни действия“
През февруари 2019 г. концернът „Калашников“ представи високоточната безпилотна система за атака Куб-БЛА на международното изложение на оръжия и военна техника IDEX-2019 в Абу Даби.
Там най-новият руски дрон се оказа, разбира се, не единствената баражираща амуниция, но може би най-забележимата. В резултат на изложбата, The Washington Post нарече Куб-БЛА „следващата революция в света на оръжията“.
"Куб-БЛА" с размери 1210x950x165 мм е предназначен за унищожаване на отдалечени наземни цели. Безпилотният летателен апарат доставя специален товар (четете - осколочно-фугасна бойна глава) според координатите на целта, които се задават ръчно или с насочване по изображението на целевия обект.
Откривайки целта, "Куб-БЛА" я атакува от височина с вертикално пикиране. Такава маневра дава възможност, например, да се поразяват танкове, пробивайки горната част на кулата и корпуса, които имат минимална дебелина на бронята.
Разработчиците са предвидили възможността за интегриране на БПЛА „Куб“ с единната тактическа система за управление и комплекса за разузнаване, управление и целеуказание „Стрелец“.
„Този комплекс е стъпка към напълно ново водене на военни действия. Ние уверено оставаме в челните редици сред страните, произвеждащи този вид оръжия, - каза изпълнителният директор на „Ростех“ Сергей Чемезов. - Високоточният безпилотен снаряд лети до 30 минути със скорост 130 км в час.
Зарядът на този комплекс се доставя до целта, независимо от нейната секретност и терен, както на ниска, така и на голяма надморска височина."
Това е много точно и високоефективно оръжие, с което е много трудно да се борим с помощта на традиционните системи за противовъздушна отбрана, каза още Чемезов.
По думите на разработчиците, предимствата на комплекса "Kуб-БЛА" са скрит старт, висока точност на удара, безшумност на дрона и лекота на управление. Масата на бойната глава, транспортирана от "Куб-БЛА" до целта, е 3 кг.
Концерн "Калашников" подчерта, че "КУБ-БЛА" е преминал успешно изпитания на различни полигони и е готов за употреба.
През същата 2019 г. се състоя премиерата на втория баражиращ боеприпас от Zala Aero Group, сега известен като „Ланцет“ /Lancet/. По-точно "Калашников" представи два модела "Ланцети" наведнъж, различаващи се по стартово тегло (5 и 12 кг) и размери. В сравнение с "Куб-БЛА", "Ланцет" изглеждаха като по-усъвършенстван тип оръжие.
Комплексът Ланцет включва високопрецизен ударен елемент, както и разузнавателни, навигационни и комуникационни модули. Комплексът създава собствено навигационно поле и не изисква създаване на специализирана сухопътна или морска инфраструктура.
"Ланцет" е оборудван с няколко вида системи за насочване: координатни, с помощта на оптоелектронни средства и комбинирани. Освен това дронът получи телевизионен комуникационен канал и повишено ниво на защита срещу въздействието на средствата за електронна война (EW) на потенциалния враг.
"Ланцет" може да се рее във въздуха, като извършва разузнаване, както и да чака заповеди "Атака" или "Отбой", до 40 минути.
По данни от открити източници през 2020 г. „Куб-БЛА“ и „Ланцет“ са били успешно изпитани в реалните бойни условия на САР. В същото време избухването на вече споменатият конфликт в Карабах, значително засили интереса на руските военни към създаването на усъвършенствани балажиращи боеприпаси от родно производство.
В същото време паралелно протичаше процесът на адаптиране на руските разузнавателни дронове към използването им от морски превозвачи. Успехите, постигнати в тази посока, тласнаха разработчиците към напълно логичната идея да се опитат да оборудват корабите на руския флот не само с разузнавателни дронове, но и с патрулиращи баражиращи боеприпаси.
Така в Русия беше реализирана възможността за превръщане на почти всеки патрулен катер в носител на ударни оръжия, способни да поразяват цели на разстояние от десетки километри!
На 13 декември 2021 г. Zala Aero Group публикува видеозапис на изпитанията на своите баражиращи боеприпаси на военноморски съдове. В същия ден стана известно, че в интерес на руския флот се разработва най-модерна военноморска платформа, предназначена за базиране на тактически и разузнавателни безпилотни летателни апарати.
С голяма степен на вероятност сред тях може да има дронове камикадзе.
На 16 декември, както вече знаем, се появи информация за успешното завършване на държавната изпитателна програма "Куб-БЛА" и очакваните срокове за започване на доставките на тези устройства на въоръжените сили на РФ. Очевидно скоро трябва да очакваме подобни новини и за "Ланцетите".
Изключително ефективно оръжие
Има ли нужда нашата армия от такива устройства? Разбира се, имаме нужда и не само нашата. Куб-БЛА и Ланцет имат отличен експортен потенциал.
„Както показа практиката на неотдавнашните конфликти в света, баражиращите боеприпаси са показали най-голяма ефективност при работа срещу леко бронирана техника, инфраструктурни съоръжения и вражеска жива сила.
Основният фактор при вземането на решение за използването на такова оръжие е икономическата целесъобразност. Сега говорим за съотношението на цената на самите боеприпаси и на целта, която поразява“, обясни не толкова отдавна Александър Захаров, главен конструктор на Zala Aero Group.
Разбира се, дроновете камикадзе, като всеки вид оръжие, имат не само плюсове. За разлика от крилатите ракети и боеприпасите за управляваната артилерия, баражиращите боеприпаси развиват много по-ниски скорости, носят по-малко експлозиви и са по-уязвими към системите за противовъздушна отбрана и електронна война на противника.
Но в условия на локални конфликти (а именно те сега са на мода), когато противникът няма ешелонирана и многокомпонентна противовъздушна отбрана, евтината цена на дроновете-камикадзе, съчетана с лекотата на изстрелване на дронове и техните доста сериозни поразяващи свойства, се превръщат "Куб-БЛА" и Co., в изключително ефективно оръжие.
Андрей Союстов
Последвайте ни
15 Коментара: