Само един чужденец успя да получи американско гражданство по визовата програма на президента на САЩ Доналд Тръмп, обяви министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник.
„Министерството на вътрешната сигурност наскоро одобри един човек“, отбеляза Лутник по време на изслушване в Комисията по бюджетни кредити на Камарата на представителите.
Междувременно, както подчерта ръководителят на ведомството, още няколкостотин кандидати в момента преминават през необходимите процедури. В допълнение към самия „златен билет“ за милион долара, чужденците трябва да платят и такса от 15 000 долара.
Припомняме, че в началото на 2025 г. Тръмп спря издаването на така наречените зелени карти за определени категории чужденци, които се издаваха ежегодно чрез лотария от 1990 г. насам. За други беше въведена такса за кандидатстване.

„Златната“ програма стартира на 22 март 2025 г. Тогава чужденците закупиха хиляда „златни“ карти само за 24 часа.
Кандидатите преминават през щателни проверки.
Всяка карта струва 1 милион долара, като VIP пакетът струва 5 милиона долара, което позволява 270-дневен престой без данъци. Чрез продажбата на тези карти правителството на САЩ добави 5 милиарда долара към бюджета.
„Златната карта“ може да бъде анулирана, ако притежателят ѝ наруши закона.
Превод и редакция: БЛИЦ