Сърбия и Русия пред финализиране на енергийното споразумение

https://blitz.bg/svyat/sarbiya-i-rusiya-pred-finalizirane-na-energiynoto-sporazumenie_news28291.html Blitz.bg

С парафирането на договора за продажба на 51 % от акциите на сръбската държавна петролна компания “Нафнта индустрия Сърбийе” /НИС/ вчера беше сложена точка на енергийното споразумение между Сърбия и Русия, подписано на 21 януари в Москва.

До края на седмицата държавните ръководители на двете страни Борис Тадич и Дмитрий Медведев ще подпишат и трите документа от енергийното споразумение – договора за продажба на НИС, меморандума за изграждане на подземно газохранилище “Банатски Двор”, както и споразумението за създаване на съвместно предприятие за изграждане на газопровода “Южен поток”. Душан Мракич, държавен секретар на Министерството на енергетиката, потвърди за сръбския вестник “Политика”, че преговорите са приключили позитивно и е постигнат компромис по много въпроси, което не е било възможно до преди десетина дни. Позовавайки се на източник, близък до преговарящите, изданието посочва, че е прието предложеното от сръбската страна темпо на инвестиране. Така до 2012 г. Газпромнефт трябва да инвестира 550 милиона евро в модернизацията на НИС. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай