Националното управление за ядрена безопасност към Министерството на енергетиката на САЩ заедно с американски военни и представители на НАТО проведоха три изпитания на модификация на атомната бомба B61-12. Те са се състояли на 21 август.

Бомбата е била хвърлена на полигон в Невада, при това бойна глава не ѝ е била поставена. 

Самите изпитания са се състояли в рамките на програмата за удължаване службата на B61-12.

Заключителните тестове ще бъдат проведени през идната година. 

 



"B61-12 ще укрепи стратегическото сдържане и ще успокои нашите съюзници. Тези успешни изпитания са резултат от тясното сътрудничество НУЯБ, националните лаборатории на САЩ, ВВС и НАТО", заяви генерал Тай Нюма. 

САЩ ще започнат производството на модернизираната бомба през 2020 година. 

Атомната бомба B-61 е създадена в САЩ през 1963 година. Произведени са като цяло 12 варианта на B-61. Очаква се новата модификация да замени всичките тях.

ДОСИЕ:

B61-12 - е дълбока модернизация на старата атомна бомба B61, първият сериен образец на която се появява през 1967 г. Тя беше на служба толкова дълго, че дори бе наречена бомбата на 11 президенти.

Когато в началото на 60-те години B61 беше тествана, тя беше засекретена така, че беше забранено да се произнася името дори на военни срещи в Пентагона. В резултат на това тя получи обозначението - „сребърен куршум“ заради цилиндричната и форма със сребриста обтекаема глава.  


 


За цялото време, започвайки от 60-те години, на въоръжение са постъпили 3155 единици  B61 от различни модификации. влизат в експлоатация. Вярно е, че до 2002 г. около 1900 бройки са били унищожени след експлоатационния си живот. Около 1200 единици се съхраняват в базите на НАТО, главно в Европа.

Именно тези бомби през 2010 г. американците решиха да модернизират до вариант B61-12, отделяйки за това повече от два милиарда долара. Както каза Франк Клоц, ръководител на Националната администрация за ядрена безопасност по това време, фундаменталната подмяна на остарялата компонентна база B61 ще даде възможност да се удължи живота на тази надеждна бомба поне още 20 години.


 



Според специализирани военни публикации модернизацията на B61 не влияе върху самия ядрен заряд - той остава същият, с мощност около 80 килотона. Усъвършенства се дизайнът на бомбата - корпуса и системата за насочване. 

В задната част е инсталиран специален блок, който ще я направи управляема и високо прецизна. Дължината на новите боеприпаси е около 3,5 метра, диаметърът е 33 сантиметра, а масата е повече от 300 килограма. 

Едновременно с модернизацията на бомбата се усъвършенстват и нейните носители - американските самолети F-15 и F-16, както и европейските изтребители-бомбардировачи Tornado на германските и британските военновъздушни сили. Предвижда се и най-новият F-35 да бъде сертифициран за използването на тази нова ядрена бомба.


 



Превод и редакция: БЛИЦ