САЩ и Русия в остър сблъсък в ООН заради струпването на руски войски по украинската граница
Това, от което има спешна нужда сега, е тиха дипломация, а не мегафонна дипломация
Русия не успя да предотврати определеното от нея като "провокативно" заседание на Съвета за сигурност на ООН за струпването на войските й, което САЩ и други членки на съвета окачествиха като заплаха за международния мир и сигурност.
"Заплахите за агресия по границата с Украйна са провокативни. Признаването на фактите на терен от наша страна не е провокативно", заяви пред 15-членния съвет постоянната представителка на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфилд.
"Провокацията е от Русия, а не от нас или другите членки на съвета", каза тя.
Томас-Грийнфилд обвини Русия, че е струпала над 100 000 войници по границата си с Украйна и в Беларус и че "подготвя нападателни действия срещу Украйна". Тя добави, че Вашингтон се е запознал с доказателства, че Москва възнамерява да разположи още 30 000 войници в началото на февруари.
Руският постоянен представител в ООН Василий Небензя заяви, че "няма никакво доказателство" Москва да планира военни действия срещу Украйна и че Русия последователно е отхвърлила подобни твърдения.
"Нашите западни колеги говорят за нуждата от намаляване на напрежението. Само че най-вече те самите нагнетяват напрежението и риториката и предизвикват покачване на напрежението", каза Небензя. "Обсъжданията за заплаха от война са провокативни сами по себе си. Вие почти призовавате за това. Вие искате тя да се случи. Вие чакате тя да се случи, сякаш искате вашите думи да се превърнат в реалност."
САЩ поискаха днешното публично обсъждане в съвета и се нуждаеха от поне девет гласа то да се състои, след като Русия поиска процедурно гласуване. Десет членки на съвета гласуваха "за", Русия и Китай - "против", а Индия, Габон и Кения се въздържаха.
Небензя каза, че Русия не се страхува да обсъжда украинския въпрос, но не разбира причината за заседанието. По думите му Москва никога не е потвърждавала колко войски е разположила.
Обсъждането се фокусира върху това дали струпването на руски войски по границата с Украйна е заплаха за международния мир и сигурност - с поддържането на които Съветът за сигурност на ООН е натоварен - и дали ситуацията оправдава свикването на публично заседание.
"Това, от което има спешна нужда сега, е тиха дипломация, а не мегафонна дипломация", каза китайският постоянен представител Чжан Цзюн.
Съветът за сигурност на ООН се е събирал десетки пъти за кризата в Украйна, откакто през 2014 г. Русия анексира Крим. Той не може да предприеме никакви действия, тъй като Русия е една от петте му членки, които разполагат с право на вето - другите са САЩ, Китай, Великобритания и Франция.
Преди това САЩ окачествиха днешното заседание като възможност за Русия да обясни действията си.
"Не чухме много", каза по-късно Томас-Грийнфилд пред репортери. "Надяваме се те да продължат по пътя на дипломацията."
Последвайте ни
6 Коментара: