Във връзка с пандемията от COVID-19 американци подадоха колективен иск срещу Китай за 1,2 трилиона долара - заради неадектавни действия от страна на Пекин в началния етап на заразата, предаде "Гласът на Америка".

Все повече стават гласовете по света, обвиняващи китайските власти, че са скрили истинските мащаби на епидемията и са подвели света за рисковете от нея.
 
За по-малко от месец към колективния иск, подаден в съда във Флорида, са се присъединили над 5000 американски граждани. Ищците посочват, че за понесли огромни щети заради действията на Пекин, поради които заразата е обхванала целия свят.  
 
Подобни групови искове са подадени и в щатите Невада и Тексас.
 
"Нашият иск обхваща тези, които физически са пострадали от въздействието на вируса... Той засяга и търговската дейност на Китай, където на пазарите се продава месо от диви животни." - поясняват от юридическата кантора Berman Law Group, която представлява жалбоподателите.
 
От британския консервативен аналитичен център "Общество Хенри Джексън" отбелязват, че потенциалният иск от САЩ към Китай може би ще е за около 1.2 трилиона долара и че Китай потенциално носи вината за нанесените щети вследствие на липсата на адекватни действия в началния етап на епидемията - укриване на информация и нарушаване на медико-санитарните правила.
 
Във връзка с това от организацията призовават страните да завеждат искове срещу Китай, като посочват 10 различни правни механизма, включително чрез СЗО, Международния съд, Постоянния арбитражен съд, съдилищата в Хонгконг и САЩ.
 
Близо 1.7 милиона души вече са заразените по света с новия коронавирус, а загиналите са над 102 хиляди, показват данните на Worldometers.
 
До момента са излекувани над 376 хиляди души.
 
В САЩ потвърдените случаи на заразяване вече са над 502 хиляди, а жертвите са 18 747 - повече, отколкото в Италия, където са починали 18 849 души.
 
В САЩ потвърдените случаи на заразяване вече са над 502 хиляди, а жертвите са 18 747 - повече, отколкото в Италия, където са починали 18 849 души.
 
Само в Ню Йорк са заразени над 172 хиляди души, което е повече от която и да е страна по света.