Три социологически агенции в Турция изнесоха данни от последните си проучвания, според които нагласите за „Да“ и „Не“ на референдума са еднакви по проценти. Директорът на агенция ANAR Ибрахим Услу заяви, че блокът на отхвърлящите конституционните промени доминира над подкрепящите го. Хакан Байракчъ от SONAR посочи, че очаква с „Не“ да гласуват над 51% заради риска цялата власт да се концентрира в ръцете на един човек. Мурат Гезиджи от GEZICI обаче твърди, че 53,3% от избирателите ще гласуват с „Да“, а 46,7% - с „Не“, отбелязва БГНЕС.
Според него голям е процентът и на заявилите, че няма да отидат до урните – 15-17 на сто.

„След опита за преврат от 15 юли м. г. в Турция се засили национализмът, а опозиционно настроената част от обществото слабо се консолидира. За десни избиратели се считат около 70%, това са хората, подкрепящи управляващата ПСР и Партията на националистическото движение /ПНД/. ПСР печели избори вече 14 г., Ердоган е харизматичен, доверието в лидерите на опозицията спада, това демотивира онези, които няма да отидат да гласуват. Те смятат, че гласът им няма да отведе опозицията до властта, от блока на негласуващите 44% са младите хора – нивото на образованието, културата и доходите им намалява постоянно, надяват се на либералната демокрация, но доверието в нея спада.
 
Народът не се страхува от Ердоган, напротив, след 15 юли м. г. подкрепата за президента скочи високо. Ако не беше се случил опитът за преврат, сега на референдума с „Не“ щяха да гласуват 60-65%“, коментира Гезиджи. Според него 45% от избирателите не познават пакета от конституционни промени, но и 80% от твърдия електорат на управляващата ПСР също нямат никаква представа за тях и гласуват заради харизмата на Ердоган, като мислят, че щом той прави нещо, значи знае какво прави.
 
Гезиджи обяви президента Реджеп Ердоган за звездата и на това състезание, и дори гласовете „Не“ да са повече, пак той ще е победителят.