Секретният подземен град Раменки-43
При ядрен удар убежището може да подслони 17 000 човека
Подземията на Москва вълнуват умовете на любознателните изследователи от десетилетия. Някои от тях са достъпни и може да се посетят, други са затворени и добре охранявани. Но има места под улиците на руската столица, където не само няма път за простосмъртните, но съществуването на които може да се определи само по косвени признаци. Такъв пример е подземният град Раменское-43, покрит с легенди и предположения, пише "Труд".
Ако погледнем картата на руската столица, можем да видим, че пред сградата на Московския държавен университет, в един от най-престижните и гъсто застроени райони, има гаражна кооперация с площ от около 50 хектара. Това място, наричано от местните "Шанхай", винаги е било пустош и тук не са издигнати големи сгради и конструкции. Сравнително наскоро московските власти обявяват изграждането на "технологична долина", но нещата са само на думи.
Гараж или таен тунел
Дали под огромния град-гараж има друг, таен, построен за онези, чието високо положение им дава шанс да оцелеят в ядрен ад? Информацията за проекта Раменки-43 е класифицирана и едва ли скоро ще се появи в публичното пространство. Но нещо може да се извлече от наблюдения, слухове и непроверени разкази на очевидци.
Застрояването в района на сегашния проспект Ломоносов винаги е било проблемно. Някога е планирано тук да се изгради катедралата "Христос Спасител" в чест на избавлението от френското нашествие през 1812 г., но работата е прекратена почти веднага - мястото се оказва блатисто и не може да издържи натоварването на грандиозната структура.
Строителите идват отново тук в средата на 20-ти век, но не започват да строят, а изграждат дренаж на блатистите езера и запълват дупките и деретата с пръст. Недалеч от площадката изниква малък бетонов завод, с което приключва работата по подобряването на района и, освен гаражи, не е построено нищо. Никой не се интересува от тази част на столицата до перестройката - тогава сред московчани тръгват слухове за съществуването на подземния град Раменки-43.
Интерес за американците
Има толкова много противоречива информация и дори журналисти от американското списание Time се интересуват от мистерията. Именно в това издание се появява статия, която вдъхновява любителите на конспиративните теории. В своя материал, американците се позовават на офицер от КГБ, който споделя информация при условие за запазване на конфиденциалност.
Трудно е да се каже колко вярна е версията, представена в Time, но може да се счита за доста правдоподобна. Както се посочва в статията, член на съветските тайни служби казва, че комплексът е създаден през 70-те години по проект на Евгений Розанов, който известно време е председател на Държавния комитет по архитектура на Руската федерация. Градът е строен от силите на Главспецстрой в продължение на няколко години, а всички участници в грандиозния проект подписват споразумение за неразгласяване.
Подземният град Раменки-43 се намира на дълбочина около 300 метра и има напълно автономно електрозахранване. Освен собствената си електроцентрала има хранителни складове, мощна радиостанция, водоснабдяване, системи за пречистване на въздуха и дори завод за преработка на отпадъци. Американците също твърдят, че са построени фитнес зала и дори плувен басейн за подземните жители.
Огромен бункер, в случай на ядрен удар, може да подслони 17 000 човека, които трябва да преживеят най-опасната фаза на радиоактивно замърсяване в него. След като сензорите покажат намаляване нивото на опасност, обитателите на скривалището могат да излязат на повърхността с помощта на специално оборудване, дори ако всички изходи са блокирани.
Какво крие метрото
Често се споменава и Метро-2, единственият транспорт, който позволява на елита да стигне до Раменки-43. Линиите на метрото свързват важни административни сгради, институти и чувствителни обекти в Москва. Например, според неизвестен офицер от КГБ, една от тях свързва бункера с Кремъл, както и с НИБО „Наука“ и Академията на ФСБ. Крайната станция на линията, според непроверени данни, е на летище Внуково-2.
Няколко клона на Метро-2 са в състояние да осигурят бързата евакуация на държавни служители, високопоставени военни и учени. Освен това се предполага съществуването на много тайни входове към подземния град. Един от тях може да се намира в сутерена на главната сграда на Московския държавен университет, а още няколко - на територията на бетоновия завод в Раменки, който не работи от години.
Идеята, че заводът е свързан с мистериозното подземно убежище, подсказва факта, че територията му с очевидно изоставени сгради винаги е оградена с нова бодлива тел и надеждно се охранява от професионалисти. Защо такова специално внимание към неработещ обект? Тази версия се подкрепя и от спомени на местни жители, които в продължение на години наблюдават автобуси, които докарват тук работници. Всички те се тълпят в малката сграда на фабриката и я напускат в края на работния ден.
Наистина ли мистериозният град съществува под земята? Много са специалните проекти реализирани в Съветския съюз. Друг е въпросът дали е възможно да се използва Раменки-43 днес, ако внезапно възникне военен конфликт с употребата на ядрено оръжие. Експертите твърдят, че поддържането на такъв грандиозен комплекс в състояние на постоянна готовност и в режим на строга секретност е трудна задача.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: