Западните страни не са складирали запаси от оръжия за продължителни и интензивни военни действия. Оръжейните компании сега очакват "ясен сигнал за търсенето" от страна на правителствата, за да разберат дали военната индустрия може да продължи да се справя с темпото на оръжейните доставки.

Това е заявила главният изпълнителен директор на Northrop Grumman Кати Уордън, съобщава Financial Times. 

Northrop Grumman е една от най-големите световни компании, които изпълняват поръчки на Пентагона.

"Не бих казал, че складовете ни са празни, но ако ни дадат прогноза, че същото ниво на доставки ще се запази още няколко години, със сигурност няма да е това, на което се опирахме, за да създадем запасите", обяснява Уордън.

Известно е, че Northrop Grumman произвежда оръдията Bushmaster и среднокалибрени боеприпаси, които се доставят на ВСУ от държавните запаси на САЩ.

Освен това самолетът RQ-4 Global Hawk на компанията извършва редовни разузнавателни полети по украинската граница по поръчка на Пентагона и НАТО.

Друг голям изпълнител в областта на отбраната - Raytheon, който произвежда преносимите системи за противовъздушна отбрана Stinger, също даде да се разбере, че компанията ще се нуждае от "известно време", за да изпълни новата поръчка (през май Пентагонът поръча 1300 системи за първи път от 18 години насам).

Според Уордън военните изпълнители на САЩ са в постоянен контакт с Пентагона, който осигурява доставките най-вече за Украйна.

Тя отбелязва, че предлагането на комплекти все още изостава от заявените изисквания. Това се дължи на недостига на електронни компоненти като кабели, съединители и захранващи устройства. Времето за получаване на такива части се е "удвоило или утроило".

Уордън посочва сигурността на микропроцесорите като друг проблем, тъй като някои военни системи все още използват технологии на десетилетия. Според нея индустрията има "две или три години, за да определи как да внедри електронните компоненти от следващо поколение във вече утвърдени системи".