Европейският съюз иска да ограничи вноса на газ от Русия и същевременно да попълни запасите. Експертите обаче предупреждават, че за да се осъществят тези планове, промишлеността и електроцентралите трябва да бъдат изключени от газоснабдяването поне за няколко седмици, пише немското издание "Шпигел".

"В много столици на ЕС цари тревожно настроение. Основният въпрос от последните седмици се обсъжда с нова актуалност: ще оцелее ли Европа през зимата без руски газ?".

До края на годината, както увери заместник-председателят на ЕС Франс Тимерманс, държавите членки ще заменят две трети от доставките на руски газ чрез договори с други държави, като спестят и разширят алтернативните енергийни източници.

Същевременно до ноември те трябва да запълнят капацитета си за съхранение до 80 % от максималния капацитет.

Според "Шпигел" обаче много експерти са на друго мнение: двете обещания на ЕС не могат да бъдат изпълнени едновременно.

Конфликтът може да бъде решен само с една трудна стъпка - ЕС ще трябва да лиши цели промишлени отрасли от газ за няколко седмици през пролетта и лятото.

Учените са стигнали до заключението, че ако Европа намали руските доставки с две трети, както е обявено, хранилищата няма да бъдат пълни до зимата, се посочва в публикацията.

Според германския план за действие при извънредни ситуации европейският регламент предвижда "защитените" потребители, т.е. домакинствата, както и социални институции като болници, да бъдат снабдявани първи.

По този начин икономията на газ може да бъде само при компаниите, които се нуждаят от него за производство или като гориво за електроцентрали. Това означава, че всички стоманодобивни, химически и циментови заводи в ЕС ще трябва да работят без газ от днес до края на юли, а електроцентралите, работещи с газ - през по-голямата част от юли.

Това е единственият начин да се постигне междинната цел на ЕС за 63% запълване на хранилището до 1 август, съобщава "Шпигел".

През октомври чрез промишлените ограничения отново ще се изисква да се достигнат 80 % до 1 ноември.

Обявеният от ЕС отказ от около сто милиарда кубически метра руски газ не може да бъде компенсиран с допълнителен газ по тръбопроводи от Норвегия, Алжир или Азербайджан, нито с допълнително увеличение на втечнения природен газ, например чрез танкери, пише изданието.

Европа вече внася рекордни количества втечнен природен газ и на практика не разполага с резервни терминали, които да го приемат.

Повечето от наличните терминални съоръжения се намират в Испания. Малко вероятно е обаче газът да бъде транспортиран оттам до Централна Европа: тръбопроводите през Пиренеите са твърде малки.

Освен това втечненият природен газ става все по-оскъден. Доставките на втечнен природен газ в световен мащаб ще нараснат с не повече от 30 млрд. куб. м през тази година. Не може да се получи повече на световния пазар.

"Ако Германия не извърши напълно запълването на хранилищата до есента, съдбата на страната ще бъде в ръцете на Путин. Такива опасения съществуват и в Берлин. Тогава държавата ще бъде безсилна пред изнудването: Москва може по всяко време да заплаши, че през зимата ще затвори напълно газовия кран, и милиони германци вече няма да могат да отопляват жилищата си. Ето защо днес Европа се нуждае от руски газ", пише "Шпигел".


Превод и редакция: БЛИЦ