Шефът на Bild поиска 149 млрд. евро от Китай заради К-19
Страната трябва да плати за огромните икономически щети, които нанася коронавирусът. по целия свят, пише Джулиан Райхелт
Главният редактор на най-големия германски вестник „Билд“ в четвъртък започна пълна фронтална атака срещу китайския комунистически лидер Си Дзинпин заради неспособността на режима му да предотврати и предупреди за избухването на коронавируса и масовите нарушения на правата на човека, извършени от Комунистическата партия.
Джулиан Райхелт, главният главен редактор на Bild, пише на Дзинпин, че „Вашето посолство в Берлин се обърна към мен с отворено писмо, защото попитахме във вестника ни Bild дали Китай трябва да плати за огромните икономически щети, които нанася коронавирусът. по целия свят. “
Той написа, че „Вие [Дзинпин], вашето правителство и вашите учени трябваше да знаят отдавна, че коронавирусът е силно заразен, но вие оставихте света на тъмно за това. Вашите най-добри експерти не отговориха, когато западните изследователи поискаха да знаят какво се случваше в Ухан. Ти беше твърде горд и твърде националистичен, за да кажеш истината, която смяташ за национален позор. “
Райхелт каза, че: „Вие управлявате чрез наблюдение. Нямаше да бъдеш президент без надзор. Вие наблюдавате всичко, всеки гражданин, но отказвате да наблюдавате болните мокри пазари във вашата страна. Вие изключвате всеки вестник и уебсайт, които са критични за вашето управление, но не и сергиите, в които се продава супа от прилепи. Вие не само наблюдавате хората си, но ги застрашавате – и с тях, останалия свят. “
Той продължи със своите сведения, като отбелязва, че „надзорът е отказ от свобода. А нация, която не е свободна, не е творческа. Нация, която не е иновативна, не измисля нищо. Ето защо вие превърнахте страната си в световен шампион по кражби на интелектуална собственост.
„Китай се обогатява с изобретенията на други, вместо да измисля сам“, пише Райхелт. „Причината Китай да не въвежда иновации и да изобретява е, че не оставяте младите хора във вашата страна да мислят свободно. Най-големият експортен продукт в Китай (който никой не искаше да има, но който въпреки това обиколи света) е коронавирусът. “
Говорителят на китайското посолство Тао Лил публикува отворено писмо до Bild на немски език на уебсайта на посолството в сряда, заявявайки, че „Следях вашето изказване за пандемията на коронавируса като цяло и предполагаемата вина на Китай днес. Освен че считаме за доста лош стил да обвиняваме държава за пандемия, която засяга целия свят и след това да представя изрична сметка за предполагаеми китайски дългове към Германия, статията пренебрегва някои съществени факти. “
Тя добави, че „отбелязваме, че много страни, които се борят с COVID-19, са имали време да се подготвят за трансграничното разпространение на патогена, след като Китай съобщи за неговото избухване съгласно указанията на Световната здравна организация.
Най-продаваният вестник Bild изчисли преди редакцията на Райхелт, че Китай дължи на Германия 149 милиарда евро за щети от коронавирус, което предизвика гневната реакция от китайското посолство в Берлин.
Bild заяви, че обезщетението възлиза на 1784 евро на човек, ако БВП на Германия спадне с 4,2%. Статията на Bild беше озаглавена: „Какво ни дължи Китай“.
Говорителят на китайското посолство заяви, че статията „засилва ксенофобията и национализма“.
Главният редактор на Bild цитира статия на Washington Post, в която съобщава, че „вашите лаборатории в Ухан са изследвали коронавируси в прилепи, но без да поддържат най-високите стандарти за безопасност. Защо вашите токсични лаборатории не са толкова сигурни, колкото вашите затвори за политически затворници? Бихте ли искали да обясните това на скърбящите вдовици, дъщери, синове, съпрузи, родители на жертви на коронавируса по целия свят? “
Той заключи, че „Във вашата страна вашите хора шепнат за вас. Вашата сила се руши. Създадохте непроницаем, непрозрачен Китай. Преди Корона Китай беше известен като държава за наблюдение. Сега Китай е известен като държава за наблюдение, която зарази света със смъртоносна болест. Това е вашето политическо наследство. „
Последвайте ни
9 Коментара: